Göztepe İçin Tehlike Çanları

Ülkemizi yasa boğan deprem felaketi sonrasında deprem bölgesine yardım götürebilmek için seferber olan futbol kulüplerimizden birisi de Göztepe oldu. Deprem felaketinin hemen ardından aynı zamanda birer sivil toplum örgütü kabul edilebilecek olan futbol kulüplerimiz, milyonlarca taraftarının desteği sayesinde deprem bölgesine tırlar dolusu yardım gönderdi ve göndermeye de devam ediyor.

İki Takım Ligden Çekildi

6 Şubat Pazartesi sabahı ülkemiz önce sabaha karşı sonra da öğlen saatlerinde ülkemizin doğusunda iki büyük deprem ardı ardına oldu. İlk depremin büyüklüğü 7.7, ikinci depremin büyüklüğü ise 7.6’ydı. Böylesi büyük iki depremin ne yazık ki çok acı sonuçları oldu ülkemiz için ve depremlerin ardından liglerimize de önce bir hafta sonra da Mart ayı başına kadar ara verildi. Tüm futbol kulüpleri yardımlar için seferber olurken bir yandan da arka planda lig için ve ara transfer döneminde olduğumuzdan transfer hazırlıkları devam etti. Hatta Türkiye Futbol Federasyonu, transfer dönemini de 5 Mart’a kadar uzattı.

Depremin yıkıcı etkisinden 10 kent direkt olarak etkilenirken bu kentlerde yer alan futbol kulüpleri de Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe vererek ligden çekilmek için başvuru yaptı. Türkiye Futbol Federasyonu başvuruların çoğunu kabul etti ve bu kabuller sonucunda TFF 1. Lig’de 2 takım ligden çekildi. Yeni Malatya ve Adanaspor‘un ligden çekilmesi ile birlikte ligdeki takım sayısı 17’ye düştü. Lig 2022 23 futbol sezonunda 19 takımla oynanıyordu ve takım sayısı tek olduğu için her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan, yani bay olarak geçiyordu. Şimdi takım sayısı 17’ye düştüğünden bu durum devam edecek. Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yapılan açıklamaya göre ligden çekilen iki takım seneye aynı ligde yar alamaya devam edecek. Bununla birlikte bu takımların ilk devre boyunca oynadıkları maçlardaki skorlar geçerliliğini korurken bundan sonraki maçlarda ise rakip takımlar hükmen 3 0 galip sayılacaklar.

Göztepe

Göztepe Ateş Hattına İndi

Ligden çekilen takımların ardından ligde 17 takım kalması ise düşme hattında işleri tamamen karıştırdı zira ligden çekilen takımlardan biri olan Yeni Malatya, ligde son sırada yer alıyordu. Yeni Malatya’nın ligden çekilmesi ile birlikte normalde düşme hattında yer almayan takım da düşme hattına inmiş oldu böylece. 15. sırada yer alan Erzurumspor FK de düşme hattına inmiş oldu böylece. Tabii 12. sıradaki Adanaspor’un da ligden çekilmesi sebebiyle 14. sıradaki takımın da küme düşmesi söz konusu oldu. Yani 17 takımlı ligde 14. 15. 16. ve 17. sıradaki takımlar küme düşecek lig sonunda. 18. ve 19. sırada ise tüm maçlarını 3 0 kaybedecek olan Adanaspor ve Yeni Malatya takımları yer alacak. Göztepe bugün 30 puanla 11. sırada. 14. sıradaki Altay ise 19 puana sahip. Yani Göztepe düşme hattından sadece 11 puan uzakta.