Yeni Malatya ve Adanaspor Ligden Çekildi

Ülkemizin yaşadığı acı deprem felaketi sonrasında TFF 1. Lig ekiplerinden Yeni Malatya ve Adanaspor Türkiye Futbol Federasyonu’na ligden çekilmek için dilekçe sunmuşlardı. Türkiye Futbol Federasyonu iki kulübün de başvurusunu kabul etti ve bu iki takım ligden çekildi.

Etkilenen 10 İlden İkisiydi

Yeni Malatya ve Adanaspor takımları ülkemizin yaşadığı büyük deprem felaketinden etkilenen 10 ilden ikisinden yer alıyorlardı. 6 Şubat 2023 Pazartesi sabaha karşı 7.7. büyüklüğündeki depremde bölge çok ciddi hasar almıştı. Hasar tespit ve yardım çalışmaları başlamak üzereydi ki dünyada eşine az rastlanır bir felaket yaşandı ve ne yazık ki aynı bölgede öğlen saatlerinde ikinci bir büyük deprem meydana geldi. Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğündeki ikinci deprem sonrası ne yazık ki hasar ve kayıplarımız çok fazla arttı. İlk deprem sonrası hasar alan ama yıkılmayan pek çok bina ikinci depremin ardından yerle bir oldu.

Depremlerden sonra liglerin 1 hafta boyunca tatil edildiğini açıklamıştı Türkiye Futbol Federasyonu ancak ne yazık ki afetin acı tablosu o kadar büyüktü ki Türkiye Futbol Federasyonu ikinci bir karar alarak ligleri 2023 Mart ayının başına kadar durdurdu. Bu sırada hükümet de 10 ilde OHAL ilan etti. Türkiye Futbol Federasyonu’na ligden çekilmek için başvuran Yeni Malatya ve Adanaspor da OHAL ilan edilen bu 10 ilden ikisinde yer alan takımlar, ayrıca Süper Lig’den Gaziantep FK ve Hatayspor da ligden çekilme talebinde bulundular ve bu talepler de kabul edildi. 2023 Mart ayının başında yeniden başlayacak olan Süper Lig ve TFF 1. Lig 17 takımla oynanıp tamamlanacak.

Yeni Malatya ve Adanaspor

Yeni Malatya ve Adanaspor Futbolcuları

Yeni Malatya ve Adanaspor takımlarının ligden çekilmesinin ardından bu takımlarda forma giyen oyuncuların transferine izin verildi, aynı şey Süper lig kulüpleri için de geçerli ki zaten bu sayede Galatasaray takımı kadrosuna Hatayspor’un sol bekini katmıştı.

Bu sene hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig sezona 19 takımla başlamıştı. Takım sayısının tek olması nedeniyle her takım bir haftayı maç yapmadan yani bay geçiyordu. Hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig’den ikişer takım ligden çekildiği için ligdeki takım sayısı yine tek olarak kaldı. Dolayısıyla bay geçme ligin kalan maçlarında da devam edecek.

Azınlık görüşü liglerin mevcut haliyle tescil edilmesi ya da 2022 23 futbol sezonunun tamamen iptal edilmesi yönündeydi ama Türkiye Futbol Federasyonu‘nun ligleri devam ettirme kararı başından beri çok netti. Bu karar bazı çevrelerden eleştiriler alsa da büyük bir çoğunluk futbolun, normale dönüşte oynayacağı rol düşünüldüğünde kararın doğru olduğu konusunda hemfikir.

Bu arada deprem bölgesine de yardımlar gitmeye devam etmekte. Yeni yardım organizasyonlarının temel maddesi barınma ve hijyen. Dolayısıyla ihtiyaç malzemeleri bu doğrultuda şekilleniyor.