2024 Avrupa Şampiyonası Aşkına

Türkiye A Milli Futbol Takımı, bu akşam 2024 Avrupa Şampiyonası’na katılabilmek için Hırvatistan karşısına çıkacak. Deplasmanda oynanacak olan maç ile birlikte İtalyan teknik adam V. Montella da milli takımın başına ilk resmi maçına çıkmış olacak ki bu aynı zamanda İtalyan hocanın kariyerindeki ilk milli maç deneyi mi de olacak.

Montella, Stefan Kuntz’un yerine gelmişti milli takımımızın başına. Montella öncesinde Stefan Kunt ile 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası Elemeleri kapsamında grupta 5 maç oynamıştı A milli takım ve bu 5 maçta 3 galibiyet alırken 1 beraberlik ve 1 de mağlubiyet alınmıştı. Grupta oynanacak olan 3 karşılaşma kaldı. Bu akşam Hırvatistan deplasmanına çıkacak olan Türkiye devamında ise iç sahada Letonya ile oynayacak ve son olarak da Galler deplasmanına gidecek mililer. Türkiye, bu akşam Hırvatistan’ı deplasmanda devirebilirse büyük ölçüde 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılmayı garantilemiş olacak.

2024 Avrupa

2024 Avrupa Şampiyonası Elemelerinde İlk Maçı Hırvatlar Almıştı

Türkiye grubunda ilk maçını Ermenistan deplasmanında oyanmış ve bu maçı 2 – 1 kazanmıştı. Sonrasında iç sahada Hırvatistan ile karşı karşıya gelmişti Türkiye. Hırvatistan, baştan sona çok daha sütün oynadığı maçı 2 – 0 ile kazanıp grupta liderliği almıştı ki zaten kuralar çekildiğinde de grubun net favorisi olarak gösterilmişti Hırvatlar, ancak bu maç öncesinde milli takımdan en azından bir beraberlik bekliyordu Türk futbol kamuoyu. Maçın 2 – 0 kaybedilmesinden ziyade oynanan kötü futbol asıl can sıkıcı olan taraftı milli takım için. Bu maçın ardından Letonya’yı deplasmanda 3 – 2 ile zor da olsa geçen Türkiye iç sahada da Galler’i yenerek 2023 Avrupa Futbol Şampiyonası’na katılım iddiasını sürdürdü grupta.

Grupta ilk iki sırayı alacak olan takımların direkt katılım hakkı elde edeceği 2024 Avrupa Futbol Şampiyonası’na Türkiye’nin katılacağından herkes emin olsa da oynanan futbol tatmin etmiyordu Türk halkını. Kötü futbolun üzerine bir de iç sahada alınan Ermenistan beraberliği bardağı taşıran son damla oldu. Alman teknik adam Stefan Kuntz’un istifası istenirken artık herkes Alman hoca için yolun sonuna gelindiğinden emindi.

Ermenistan maçının ardından Japonya ile oynana maçın 4 – 2 kaybedilmesi sonrasında Stefan Kuntz ile yollar ayrıldı ve İtalyan çalıştırıcı Montella takımın yeni teknik direktörü oldu.

Montella Kontra İle Vuracak

Bu akşam İtalyan hoca Hırvatistan karşısında ilk sınavını verecek milli takım kariyerinde. Ülkemizde Adana Demirspor’u yaklaşık 2 sezon boyunca çalıştıran ve oynattığı hücum futbolu ile büyük beğeni toplayıp çok iyi sonuçlar elde eden Montella, Adana Demirspor‘da oynattığı 4 3 3’ü aynen milli takıma da monte etmek istiyor.

Hırvatistan’ın blokları arasındaki mesafeyi açmak üzerine bir plan yapan Montella, bu blokların arasına sarkacak oyuncularla ve savunma arkasına atılacak koşularla Hırvatları vurmayı planlıyor.