Çaykur Rizespor’da Yaprak Dökümü

TFF 1. Lig’i 2. sırada tamamlayan ve bir sene sonra Süper Lig’e yeniden yükselen Çaykur Rizespor kadrosunu revize ediyor. Süper Lig’e yükselmesine rağmen Bülent Korkmaz ile sözleşme uzatmayan ve Bülent Korkmaz’dan boşalan teknik adamlık koltuğuna İlhan Palut’u getiren Karadeniz ekibi kadrosunda da bazı değişiklikler yaptı ve yapmaya da devam ediyor.

Çaykur Rizespor Hedefe Ulaştı

2021 – 2022 sezonuna iyi başlayan Çaykur Rizespor sonrasında büyük bir düşüş yaşamış ve ligin sonlarında doğru da düşme hattındayken hoca değişikliğine giderek Bülent Korkmaz’ı takımın başına getirmişti. Ama bu değişiklik de iş yaramamış ve Bülent Hoca da takımı ligde tutmayı başaramamıştı. Küme düşmenin ardından başkan Tahir Kıran istifa etmiş ve olağanüstü genel kurulun ardından da İbrahim Turgut, Çaykur Rizespor’un yeni başkanı olmuştu. Başkanlığı kazanmasının ardından Bülent Korkmaz ile bir görüşme gerçekleştiren İbrahim Turgut, beklentilerin aksine yola Bülent Hoca ile devam kararı almış ve ikili, hedefi Süper Lig olarak belirlemişti.

Bu hedef doğrultusunda pek çok transfer yaptı Çaykur Rizespor ve ligin en değerli kadrolarından birini kurdu. Ancak transferler biraz geç tamamlandığı için ligin başında çok da iyi bir görüntü ortaya koymadı Karadeniz ekibi. Sonrasında yavaş yavaş form tutan takım ligin ikinci devresinde zirve mücadelesine ortak oldu ancak bu noktada da bazı maçlarda oynanan kontrollü futbol taraftar ile teknik ekibin arasının açılmasına neden oldu. Çaykur Rizespor taraftarı, çok iyi bir kadroları olduğu ve hücum oynamaları halinde ligi şampiyon bitirecekleri iddiasına sahipti. Bülent Korkmaz ise daha kontrollü bir oyunu tercihe diyordu ve bir maçın ardından Bülent Korkmaz’ı istifaya davet etti Çaykur Rizespor taraftarı. Bülent Korkmaz istifa etmedi ama taraftar ile arasındaki bu gerginlik sezon boyunca devam etti.

Sezonun son haftasında Çaykur Rizespor berabere kalarak istediği sonucu aldı ve ligi Pendikspor‘un önünde 2. sırada tamamlayarak direkt olarak Süper Lig’e yükselmeye hak kazandı. Kutlamaların ardından ise beklenen oldu ve Rizespor Bülent Korkmaz ile devam etmemeye karar verdi. Takımın başına camianın da çok istediği İlhan Palut getirildi.

Çaykur

Yabancılar da Ayrıldı

Çaykur Rizespor’da yolların ayrıldığı tek isim teknik adam Bülent Korkmaz olmadı. Kulüp yabancı oyuncuları ile de yavaş yavaş yollarını ayırmaya başladı. Geride kalan sezonda Süper Lig’e yükselme yolunda takıma ciddi katkılar sunan 34 yaşındaki Kongo asıllı oyuncu Yannick Bolasie ile vedalaşıldı. Yannick Bolasie geçen sezon 26 lig maçında 17 gol atarak Rizespor’da sezonun en golcü ismi olmuştu. Yannick Bolasie ile beraber veda edilen bir diğer yabancı oyuncu ise Brezilyalı Amilton oldu. Amilton sezonu 2 gol ve 3 asist ile tamamlamıştı. Ayrıca bu iki yabancı oyuncu dışında Alper Potuk ve forvet oyuncusu Kubilay Kanatsızkuş ile de yolları ayırdı Karadeniz ekibi.