Mateusz Lis Resmen Göztepeli

Göztepe birkaç gündür resmiyete dökülmesi için formalitelerin tamamlanması beklenen Mateusz Lis transferini nihayete erdirmeyi başardı. Kaleci Mateusz Lis, 2023 – 2024 sezonu boyunca kiralık olarak İzmir ekibinin formasını giyecek. Bu kiralık transfer için Göztepe’nin kasasından bir para çıkmayacak.

Southampton ve Göztepe Kulüplerinin Sahipleri Aynı

Polonyalı kaleci Mateusz Lis bonservisi İngiliz kulübü Southampton’da olan bir oyuncu. İngiliz kulübü geçen sezonda da Fransa ligine kiralamıştı kaleci Mateusz Lis’i. Bu sene de Göztepe’ye kiralanacağı uzun süredir konuşuluyordu. Zaten bu transfer gündeme geldiği anda bitti gözüyle bakılmaya başlandı çünkü Göztepe hisselerinin %70’ine sahip olan Danimarkalı şirket aynı zamanda İngiliz Southampton kulübünün de sahibi. Yani aynı şirketin takımları arasındaki bir transferin öznesi oldu kaleci Mateusz Lis.

Geride kalan sezona şampiyonluk parolası ile giren ancak çok kötü bir sezon başlangıcının ardından hocası Turgay Altay ile yollarını ayıran Göztepe takımı, teknik direktörlüğe Ekrem Dağ’ı getirmişti. Ekrem Dağ ile özellikle de ligin ikinci devresinde muazzam bir çıkış yakalayan Göztepe spor kulübü ligi 7. sırada tamamlayarak son sıradan da olsa play off’a kalmayı başarmıştı. Play off’ta ligin flaş ekiplerinden Bodrumspor ile eşleşen takım statü gereği saha dezavantajı ile çıktığı play off çeyrek final mücadelesinde deplasmanda Bodrumspor’a 3 – 1 mağlup olarak veda etti Süper Lig hayaline.

Geride kalan sezonun ikinci devresinde gösterdiği performansla bu sene de takımın başına kalmasına karar verilen Ekrem Dağ, yönetime verdiği transfer listesinde mutlaka tecrübeli bir kaleci alınmasını da istedi. Kulüp yetkilileri de sahibi oldukları ve geçen sezonu da Fransa’da kiralık geçiren üstelik de hem Türkiye’ye hem de İzmir şehrine çok da yabancı olmayan Mateusz Lis ismini gündeme aldılar. Aslında transfer gündeme geldiği gün bitti bir bakıma. Sadece Mateusz Lis’in bu transfer hakkındaki görüşü alındı ve oyuncu da olumlu cevap verince iş prosedürlerin tamamlanmasına kaldı. Eğer olur da Göztepe sezon sonu hedefine ulaşır ve Süper Lig‘e yükselebilirse Polonyalı kaleci Mateusz Lis’in seneye de Göztepe forması giymesi çok yüksek ihtimal olarak görülüyor.

Mateusz Lis

Mateusz Lis Altay Forması Da Giydi

Polonyalı file bekçisi ülkemize yabancı bir isim değil. Altay takımı 2021 – 2022 futbol sezonunda Süper Lig’e çıktığında Polonyalı file bekçisini, kendi ülkesinden 700 bin avro bonservis bedeli karşılığında transfer etmişti. O sezon 35 maçta forma giyen Polonyalı file bekçisi toplamda 50 gol yiyerek sezonu tamamlarken 7 maçta ise kalesini gole kapatmayı başarmıştı.

O sezonun sonunda Altay takımı küme düşünce Polonyalı file bekçisi Mateusz Lis da bedelsiz olarak İngiltere’ye Southampton takımına transfer olmuştu. Geride bıraktığımız sezonu Fransa‘da Troyes forması ile geçiren Mateusz Lis 9 maçta forma giydi ligde ve kalesinde 16 gol gördü. 2 maçta ise kalesini gole kapatmayı başarmıştı Polonyalı eldiven.