Aytaç Kara Bonservisini Aldı

Göztepe Spor Kulübü’nün 2022 23 futbol sezonu öncesindeki transfer döneminde en büyük hedeflerinden olan Aytaç Kara ile mutlu sonra çok yakın. Galatasaray kulübünden yapılan açıklamada Aytaç Kara ile sözleşmenin alacaklarına karşılık feshedildiği duyuruldu. Aytaç Kara’yı çok isteyen ama Aytaç için bonservis bedeli ödemeyi düşünmeyen Göztepe’ye de böylece bu transfer için gün doğmuş oldu.

Aytaç Kara

Aytaç Kara İle Görüşülüyordu

İzmir’in sarı kırmızılı ekibi bu sene 1. Lig’de mücadele edecek ve geçen sene büyük bir hayal kırıklığı ile düştüğü Süper Lig’e dönmeyi ana hedef olarak belirlemiş durumda. Bu doğrultu da çok iddialı ve Süper Lig seviyesinde bir kadro kurmak isteyen Göztepe, geçen sezon kadrosunda kiralık olarak bulunan Aytaç Kara ile zaten temas halindeydi. Ancak oyuncunun Galatasaray ile sözleşmesinin olması ve Galatasaray’ın Aytaç Kara ile ilgili niyetini açıklamaması somut adımlar atılmasına engel teşkil ediyordu. İstanbul’un sarı kırmızılı ekibi Aytaç Kara’yı öncelikle sezon hazırlık kampına davet etti, ardından ikinci etap hazırlık çalışmaları için kamp kadrosuna dahil edilmeyen Aytaç Kara’nın kiralık mı gönderileceği yoksa bonservisi ile mi takımdan ayrılacağı netlik kazanmamıştı.

Galatasaray yönetimi, Aytaç Kara ile görüştükten sonra bonservisi karşılığında oyuncunun tüm alacaklarından vazgeçmesini aksi durumda oyuncunun kadroda düşünülmediğini ve kiralık gönderileceğini ancak kendisine maaş ödemesi yapılmayacağını bildirdi. Yani Aytaç Kara ya yıllık ücretinin tamamını ödemeyi kabul eden bir kiralık kulüp bulacaktı ya da kiralık gitmesi halinde alacağının bir kısmını kaybetmeyi göze alacaktı. Bir diğer alternatif ise Aytaç’ın yıllık ücretini eksiksiz alması ancak Galatasaray takımından ayrı olarak bireysel antrenmanlar yapmak zorunda kalması olacaktı ki bu kariyerinin sonlarına gelen oyuncunun piyasasının aşırı derecede düşmesine neden olurdu. Galatasaray ile görüşen Aytaç Kara bonservisini aldı ve belki de kariyerinin son döneminde hem iyi bir kontrata imza atma şansına sahip oldu hem de gideceği kulübü özgürce seçebilme imkanına.

İzmir Etkisi

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunun ikinci yarısını Göztepe formasıyla kiralık olarak geçiren ve İzmir ekibinin formasını 13 maçta giyen Aytaç, Göztepe’nin küme düşerek kapadığı sezonun son maçlarında forma şansı bulamamış olsa da İzmir’de yaşamaktan çok mutlu olduğunu yakın çevresine söylemiş ve futbol hayatını bir İzmir kulübünde sonlandırmak istediğini belirtmişti. Kendisi de İzmirli olan oyuncu zaten futbola da Altay altyapısında başlamış bir isim.

Aytaç Kara’nın beklentilerini karşılayabilecek tek İzmir kulübü şu an Göztepe gibi duruyor. Zira hem İzmir kulüpleri arasında ekonomisi en iyi gözüken takım Göztepe hem de zaten Süper Lig’i hedefleyerek bir kadro oluşturması ve Süper Lig tecrübesine sahip oyuncuları kadroya katmak istemesi Göztepe’yi Aytaç için şu an en iyi tercih durumuna getirdi. İlerleyen günlerde Aytaç’ın Göztepe’ye imza atması bekleniyor.