Emre Çolak Resmen Göztepe’de

Son günlerde ismi Göztepe ile anılan tecrübeli orta saha oyuncusu Emre Çolak hakkındaki transfer dedikoduları gerçeğe dönüştü ve Emre Çolak resmen Göztepeli oldu. Göztepe ile 1 + 1 yıllık sözleşme imzalayan oyuncunun ne kadar ücret alacağı ise açıklanmadı.

Emre Çolak

Emre Çolak Büyük Bir Potansiyeldi

Galatasaray altyapısında yetişen oyuncu aslında kariyeri boyunca beklentilerin altında kalmış bir isim. Galatasaray A takımına büyük bir beklentiyle alınan ve kendisinden tıpkı adaşı gibi yeni bir Emre Belözoğlu olması beklenen Emre Çolak bazı dönemlerde saman alevi gibi parlasa da bütüne bakıldığında beklentilerin uzağında kalmış bir isim oldu.

Tekniği, saha görüşü, pas kabiliyet, dripling becerisi gibi her zaman futbolda çok önem arz etmiş önemli meziyetleri bünyesinde barındıran bir oyuncu olarak altyapının gözbebeği olan Emre Çolak’ın o dönemlerde ileride Galatasaray A takımının orta sahasının yıldızı olacağına kesin gözüyle bakılıyordu. Yetenekleri ona A takım kapılarını da kolayca açtı aslında, ama o yeteneklerin karşılığı olan performansı sahada ortaya koymakta hep zorlandı.

19 yaşında çıktığı Galatasaray A takımında 7 sene kalan Emre Çolak, bu 7 seneye 3 Türkiye Kupası Şampiyonluğu, 3 Türkiye Şampiyonluğu, 3 adet de Türkiye Süper Kupası Şampiyonluğu sığdırmayı başardı. Galatasaray ile geçirdiği 7 profesyonel yılın ardından sözleşmesi uzatılmayan Emre Çolak 26 yaşında İspanya’nın Deportivo takımına transfer oldu. Burada 2 yıl geçirdikten sonra 1 milyon avro bonservis bedeliyle Arap Yarımadası’na transfer olan Emre orada uyum sorunları yaşadı ve önce eski takımı Deportivo‘ya, oradan da tekrar Türkiye’ye dönüş yaptı. Geçtiğimiz sezonu Başakşehir formasıyla geride bırakan oyuncu, bonservisiyle birlikte Göztepe kadrosuna katıldı.

Sorunu Hep Mental Oldu

Futbolda dair yetenekleri konusunda kimsenin kafasında bir şüphe yok aslında Emre Çolak’a dair. Üstelik bu yetenekler, sadece topla yapabildiği basit bilek hareketleri ile sınırlı da değil. Yetenekli olduğu hep söylenen ama bu yetenekleri çoğunlukla topun ayağında olduğu zamanlarda bir bir metrekare alan içinde sınırlı olan oyunculara kıyasla sahaya her zaman geniş açıdan bakabilen, oyun okuma becerisi ve pas metrajı hayli yüksek olan Emre Çolak ne yazık ki bir mental eşiği asla geçemedi. Belki de henüz 20 bile olmadan Galatasaray A takımında olmanın popülerliği ve ona yönelik beklentilerin fazlalığı altında ezildi Emre Çolak.

Bugün artık Galatasaray altyapısından çıkan 18 yaşındaki bir genç değil, uluslararası tecrübeye sahip olgun bir orta saha oyuncusu Emre Çolak, elbette hala yetenekli ama eskisi kadar çevik olmadığı da bir gerçek. Emre Çolak, yeteneklerini sahaya koyup oynarsa kesinlikle 1. Lig’de fark yaratacak, Göztepe orta sahasına sınıf atlatacak bir isim. Her zamanki mental sorunları yaşayıp sahada ortaya bir şey koyamazsa da bu Göztepe’ye değil kendisine yaptığı kötülük olacaktır.