İrfan Can Eğribayat Fenerbahçe’ye Gitti

Göztepe’nin başarılı kalecisi İrfan Can Eğribayat satın alma opsiyonu da içeren bir anlaşma ile sezon sonuna kadar Fenerbahçe tarafından kiraladı. İrfan Can’ın ismi Galatasaray ile ve bazı Avrupa takımları ile de anılıyordu.

Altay ile Rekabet Edecek

Fenerbahçe uzun süreden beri Altay Bayındır ile forma rekabetine girecek bir kaleci arıyordu. Uzun süre Çaykur Rizespor’un kalecileri ile irtibatta olan Fenerbahçe, Çaykur Rizespor’un Süper Lig’i istemesi ve bu doğrultuda kadro planlaması yapması sebebiyle Bülent Korkmaz’dan vize çıkmadığı için istediğini elde edememişti. Çaykur Rizespor’un as kalecisi Gökhan Akkan’ı oldukça isteyen Fenerbahçe onun olmaması halinde alternatif olarak da yine Karadeniz ekibinde forma giyen ve Fenerbahçe altyapısında yetişen Tarık Çetin’i kadroya katmayı planlıyordu. Gökhan Akkan‘ı kesinlikle bırakmayan Çaykur Rizespor Tarık Çetin için pazarlık masasına oturmaya hazır olsa da Jorge Jesus yönetimden daha hazır, daha tecrübeli ve Altay Bayındır ile forma rekabetine girip onu yukarı çekebilecek bir kaleci talep etti.

Bu gelişmeler üzerine Tarık Çetin’i rafa kaldırıp tamamen Gökhan Akkan’a yoğunlaşan Fenerbahçe yönetimi, oradan istediğini elde edemeyince Göztepe’nin başarılı file bekçisi İrfan Can Eğribayat’ı radarına aldı. Jorge Jesus’un istediği kriterleri karşılayan İrfan Can hem genç, hem başarılı hem de tecrübeli bir isim. Tıpkı Gökhan Akkan gibi Süper Lig tecrübesi olan ve Tarık Çetin gibi yedek olmayıp da Göztepe’nin as kalecisi konumunda bulunan İrfan Can, Jorge Jesus’un istediği kaleci profiline tam uyuyordu. Bu sebeple Fenerbahçe Göztepe ile temasa geçti ve tamamen İrfan Can transferine yoğunlaştı.

Geride kalan 2021 22 futbol sezonunda adı Galatasaray ile de sık sık gündeme gelen İrfan Can Eğribayat, Okan Kocuk’un Giresunspor’daki başarılı performansının ardından Galatasaray gündeminden çıkmış olsa da sarı kırmızılı ekibin oyuncuya ilgisi tamamen kaybolmuş değildi. Fenerbahçe ise elini hızlı tuttu ve rakibine fırsat tanımadan İrfan Can’ı kaptı.

İrfan Can Eğribayat

İrfan Can Eğribayat Çok Mutlu

2022 23 futbol sezonunda kiralık olarak Fenerbahçe forması giyecek olan oyuncu 1. Lig’de oynayacağını ve yükselttiği piyasasının düşebileceğini düşünürken kendisini bir anda Süper Lig’in en büyük şampiyonluk adayının kadrosunda bulan İrfan Can’ın çok mutlu olduğu görüldü.

Basın verdiği demeçte mutluluğu gözlerinden okunan genç file bekçisi şöyle konuştu;

“Transferde emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Çok büyük bir camiaya geldiğimin farkındayım. Zaten en başından beri çok istekliydim bu transfer için. Fenerbahçe çok ayrı bir camia. Burada olduğum için çok mutlu ve gururluyum. Kolay olmadı ama sonunda buradayım. Bu formayı giyecek olmaktan dolayı çok mutluyum. Taraftarlarımızın önüne çıkmayı sabırsızlıkla bekliyorum.”

Bu arada Göztepe ile Fenerbahçe arasındaki anlaşmaya göre İrfan Can Eğribayat, Fenerbahçe’nin istemesi halinde sezon sonunda Fenerbahçe’ye bonservisiyle katılacak. Bunun için sözleşmeye konulan opsiyon ise kamuoyu ile paylaşılmadı.