Ali Akman Göztepe’de

Bu sene 1. Lig’de Süper Lig’e yükselme mücadelesi verecek olan İzmir’in sarı kırmızılı ekibi Göztepe, flaş bir transfere daha imza attı ve kadrosuna kiralık olarak Ali Akman’ı kattı. Ali Akman transferi taraftardan da büyük takdir topladı.

Galatasaray Da İstiyordu

Bu transfer döneminde Ali Akman’ın adı Galatasaray ile anılıyordu. Galatasaraylı eski futbolcu ve kaptanı Ayhan Akman’ın yeğeni olan Ali Akman, henüz Bursaspor forması giyerken de Galatasaray’a transfer olacağı öngörülüyordu. Bu hazırlık döneminde Ayhan Akman’ın Galatasaray altyapısında yer alan iki oğlu Hamza Akman ve Efe Akman A takım ile birlikte hazırlık kampına katılmış, özellikle de Hamza Akman çok büyük beğeni toplamış ve 2022 23 futbol sezonunda Hamza Akman’ın A takıma yer almasına kesin gözle bakılmıştı. Keza sezonun ilk maçında da Antalyaspor deplasmanında Galatasaray kadrosunda Hamza Akman yer almıştı.

Galatasaray forvet hattına Türk bir alternatif arayışına girişince akla gelen ilk isim Ayhan Akman’ın yeğeni Ali Akman oldu. Hamza Akman, Efe Akman ve Ali Akman’ın aynı takımda buluşması fikri Galatasaray taraftarını oldukça heyecanlandırmış ve bu üç genç oyuncunun da sahada olduğu hayali kadrolar Galatasaray taraftarınca sosyal medyada paylaşılmaya başlanmıştı. Ali Akman’ın amcası Ayhan Akman ile arasının da çok iyi olmasının etkisiyle Galatasaray’ın istemesi halinde diğer alternatiflere bakmaksızın Ali Akman’ın Galatasaray’ı tercih edeceğine kesin gözüyle bakılıyordu.

Ne var ki Galatasaray cephesinden Ali Akman için somut adımlar gelmedi. Diğer yandan ise aslında Galatasaray’ın Ali Akman’ı kiralamak istediği ancak sözleşmeye satın alma opsiyonu da koymak istemesi sebebiyle bu transferin olmadığı zira Ali Akman’ın bonservisini elinde bulunduran Eintracht Frankfurt’un sözleşmeye kesinlikle opsiyon koymayı kabul etmediği iddia edildi. Galatasaray ise Ali Akman’ı oynatıp başka kulüp için parlatmaktansa başka alternatiflere yönelmeyi seçti. Bu durumda da Ali Akman’ı Türkiye’nin bir diğer sarı kırmızılı takımı olan İzmir ekibi Göztepe kapmış oldu.

Asıl ilginç olan ise Göztepe’nin oyuncuyu satın alma opsiyonunu da içeren bir sözleşme ile kiralaması oldu. Göztepe Spor Kulübü’nden resmi bir açıklama gelmemiş olsa da iddialar ve haberler kiralama sözleşmesinde satın alma opsiyonunun da olduğu yönünde. Bu haber Galatasaray taraftarında öfkeye neden oldu ve Ayhan Akman faktörüne rağmen böylesi bir potansiyelin Göztepe’ye kaptırılması sebebiyle yönetime tepki gösterildi.

Ali Akman

Ali Akman Kimdir?

14 Nisan 2022 Bursa doğumlu Ali Akman, futbola tıpkı amcası Ayhan Akman gibi İnegölspor altyapısında başladı. Yine bir Bursa takımı olan İnegölspor’dan Bursaspor altyapısına geçiş yapan genç golcü burada A takıma yükseldi. Bursaspor ile sözleşme yenilemek yerine yurt dışından gelen teklifi kabul ederek Eintracht Frankfurt ile sözleşme imzalaması sebebiyle Bursaspor tarafından kadro dışı bırakılan genç oyuncu geride kalan 2021 22 futbol sezonu Hollanda liginde kiralık olarak geçirmiş ve 28 maçta 6 gol atmıştı.