Göztepe Lige Hazır mı?

İzmir’in güzide kulübü Göztepe, büyük bir hayal kırıklığı yaşadığı sezonun ardından Süper Lig’den düşmüştü. Bu sene TFF 1. Lig’de mücadele edecek olan takımın hedefi Süper Lig olsa da bazı taraftarlar bu konuda ciddi endişelere sahipler.

Göztepe

Transfer Durumu

Transferde aslında Göztepe taraftarlarını oldukça memnun etmişti ta ki son hamleye kadar. Buna en son değinelim ama şu bir gerçek ki özellikle Emre Çolak transferi taraftarda büyük heyecan uyandırdı. Bir dönem Galatasaray forması giyen, tekniği ve oyun görüşüyle TFF 1. Lig’de ciddi fark yaratabilecek olan hatta tecrübesi de düşünüldüğünde bu lige kesinlikle fazla diye tabir edilebilecek bir oyuncunun takıma katılmasını herkes takdir etti. Devamında geçen sezon zaten kiralık olarak Göztepe forması giyen Aytaç Kara’nın da takıma katılması bekleniyordu fakat bu transfer şimdiye kadar gerçekleşmedi. Aytaç’ın futbol kariyerine İzmir’de devam etmek istediği net olarak biliniyor ve oyuncu Galatasaray ile bonservis sorununu çözüp bonservisini de eline almışken bu transferin hala gerçekleşmemesi camiada huzursuzluk yarattı. Zira kağıt üzerine Emre Çolak Aytaç Kara orta sahası gayet iyi bir ikiliydi ve günümüz futbolunda orta sahaların önemi de düşünüldüğünde tekniği, pas becerisi ve topla oynama yeteneği birinci lig standartlarının üzerinde olan dahası top da kazanabilen böyle bir ikilinin hayalini kuran Göztepe taraftarı şu ana kadar bu transferin gerçeklememesi sebebiyle biraz hayal kırıklığına uğradı.

Göztepe Taraftarı İrfan Can İçin Öfkeli

Göztepe taraftarını asıl hayal kırıklığına uğratan şey ise bekledikleri halde gerçekleşmeyen transferler değildi. Süper Lig hedefiyle yola çıkılan sezonda takımın as kalecisi olan İrfan Can Eğribayat’ın Fenerbahçe’ye kiralanması taraftarı kızdırdı. Satın alma opsiyonunu da Fenerbahçe’ye vererek as kalecisini gönderen takımda taraftarlar sezonun başlamasına bir hafta kala as kalecinin gönderilmesini kabul edemiyor.

İrfan Can’ın bir gün mutlaka takıma ciddi bir bonservis getirerek ayrılacağını düşünen taraftarlar bunun sezonun başlamasına 1 hafta kala üstelik de kiralık olarak olmasına oldukça tepkililer. Yani Fenerbahçe İrfan Can Eğribayat’tan memnun kalmazsa oyuncuyu almayabilir ve bu durumda Göztepe Spor Kulübü, kendisi için böyle bir sezonda as kalecisini yok pahasına takımdan göndermiş olur. İşte taraftarların asıl tepki gösterdiği durum da bu aslında. İrfan Can Eğribayat eğer bonservis bedeli alınarak gönderilseydi taraftardan muhtemelen böyle bir tepki gelmeyecekti kulübe.

Bir diğer tepki konusu da aslında yine bir öncekiyle biraz bağlantılı. TFF 1. Lig’in başlamasına 1 hafta kaldı ve Göztepe hala İrfan Can Eğribayat yerine bir kaleci transferi yaparak kaledeki boşluğu doldurmadı. Oysaki İrfan Can Eğribayat kiralık olarak değil de bonservis bedeli alınarak takımdan gönderilmiş olsaydı kasası çok daha güçlü olan Göztepe o durumda İrfan Can Eğribayat yerine bir kaleciyi şimdiye kadar takıma kazandırmış olacaktı. En azından bu ihtimal mevcut duruma kıyasla çok daha fazla olurdu.