Ali Akman Faydalı Olur mu?

Göztepe’nin müthiş bir transfer çalımıyla Galatasaray’ın elinden kaptığı Ali Akman resmi sözleşmeyi imzaladı ve sezon sonuna kadar Göztepe’nin forveti oldu. Genç futbolcunun Göztepe’nin banko oyuncusu olmasına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte bu sene Süper Lig’e geri dönmek isteyen ve tüm planlarını bu doğrultuda yapan Göztepe için Ali Akman’ın yeterli tecrübeye sahip olup olmadığı ise tartışma konusu oldu.

Yetenekli Ama Tecrübesiz

Ali Akman’ın yeteneği ile ilgili olarak kimsenin kafasında bir soru işareti yok. Bursaspor altyapısından A takıma çıktığı andan itibaren yeteneği ve golcülüğü ile adından söz ettirdi Ali. Bursaspor oyuncudan büyük bir bonservis geliri bekliyordu hatta gelecekte. Ne var ki sözleşmesi sezon sonunda bitecek olan oyuncu Bursaspor’un sözleşme uzatma teklifini kabul etmedi ve Alman kulübü Eintracht Frankfurt ile sözleşme imzaladı. Sözleşme sezon sonunda geçerlilik kazanacağı için o tarihe kadar Bursaspor oyuncusu olan Ali Akman’ı kullanmayı reddetti Bursaspor kulübü ve genç oyuncuyu kadro dışı bıraktı.

Sezon sonunda haliyle büyük bir maç eksikliği ile Almanya’nın yolunu tutan oyuncu Alman kulübü tarafından Hollanda ligi takımlarından NEC Nijmegen‘e kiralanmıştı. Geride kalan 2021 22 futbol sezonunu NEC Nijmegen formasıyla geçiren genç oyuncu burada oynadığı 28 lig maçında 6 gole imzasını attı. Kendi yaşıtı Türk pek çok futbolcuya kıyasla maç ve gol tecrübesi oldukça fazla. Ancak Göztepeli bazı taraftarları Ali Akman’ın tecrübesi konusunda sorgulamaya iten şey Ali Akman’ın maç ya da gol sayısı değil. Kariyerinin henüz ilk yıllarında olan genç oyuncu, şu ana kadar kendisini baskı altında hissedeceği iddialı bir kulüpte forma giymedi. Oynadığı her kulüp onun gelişimine odaklanan kulüplerdi. Ne Bursaspor ne de kiralık oynadığı NEC Nijmegen, Göztepe gibi ligde net bir hedefle oynayan takımlardı. Ali Akman gol atsın ya da atmasın bu sene 1. Lig’de şampiyonluk mücadelesi verecek olan sarı kırmızılı ekibe sahada oyun olarak ciddi katkı sunmak zorunda.

Ali Akman

Ali Akman Galatasaraylı Ayhan Akman’ın Yeğeni

Ali Akman’ın Göztepe tarafından transferi bir camiayı daha ilgilendiriyor aslında. Galatasaray taraftarı Ali Akman’ın kendi takımlarına gelmesini bekliyorlardı. Spor basınında bir süredir Ali Akman Galatasaray için yazılıyordu ve Galatasaraylı eski futbolcu, bir dönem Galatasaray kaptanlığı da yapmış olan hatta şu an Galatasaray transfer komitesinde gönüllü olarak hizmet verdiği de bilinen Ayhan Akman’ın da Ali Akman’ın öz amcası olması nedeniyle bu transfere bitti gözüyle bakılıyordu. Hatta Ayhan Akman’ın iki oğlunun birden Galatasaray altyapısında olması ve hem Hamza Akman’ın hem de Efe Akman’ın hazırlık kampında A takım ile birlikte yer alması sonrasında kuzenler Galatasaray’da buluşuyor, üç Akman da sahada olacak hayallerini kuruyordu Galatasaray taraftarı. Oyuncunun Göztepe’ye transferinin ve dahası sözleşmede satın alma opsiyonunun da bulunması bu bağlamda Galatasaraylı bazı taraftarları hayal kırıklığına uğrattı.