Ligler Mart Ayında Başlayacak

Yaşanan yıkıcı iki depremin ardından liglerin yeniden oynanıp oynanmayacağı merak ediliyordu. Bu konuda çeşitli spekülasyonlar olsa da Türkiye Futbol Federasyonu’nun kararının net olduğu ve liglerin mart ayından itibaren kaldığı yerden devam edeceği açıklandı.

Önce Bir Hafta Tatil Edilmişti

Türkiye 6 Şubat Pazartesi gününde tarihinin en büyük doğal felaketlerinden birini yaşadı ne yazık ki. Sabah karşı 4 sularında Kandilli Rasathanesi ölçümüne göre merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Günün ilk ışıkları ile birlikte bu üzücü doğal afetin acı bilançosu ortaya çıkmaya başlamıştı ki Türkiye tarihinde bir ilk ve hatta dünya tarihinde de benzerine az rastlanan bir felaket yaşandı; aynı bölgede öğlen saatlerinde Kandilli Rasathanesi ölçümüne göre 7.6 büyüklüğünde ikinci bir büyük deprem meydana geldi. Bu depremin ardından ilk deprem sonrasında hasar alan ama yıkılmayan pek çok bina da yıkılınca Türkiye için çok ağır bir fatura ve çok acı bir tablo ortaya çıktı ne yazık ki.

Türkiye Futbol Federasyonu ilk açıkladığı kararla tüm ligleri 1 hafta boyunca ertelediğini duyurdu. Ancak günler geçtikçe depremin ya da daha doğrusu depremlerin sonuçlarının öngörülebilenden çok daha ağır olduğu ortaya çıkmaya başladı. Pek çok bina yıkılmış, pek çok can kaybı yaşanmış ve ne yazık ki pek çok vatandaşımız da enkaz altında kalmıştı. Arama kurtarma çalışmaları hemen başlarken ilk günden itibaren de dünyanın her yanından ülkemize yardımlar gelmeye başladı. Yine de tam 10 kentte ciddi etkileri olan depremin zarar verdiği her yere aynı anda yetişmek mümkün olmadı ne yazık ki ve Türkiye çok ciddi kayıplar verdi.

Türkiye Futbol Federasyonu da yeni bir karar aldı ve ligleri mart ayına kadar tatil ettiğini duyurdu. Başta üç büyükler olmak üzere tüm futbol kulüplerimiz deprem bölgesine yardım gönderebilmek için seferber oldu. Özellikle üç büyük kulüp çok organize bir şekilde yardım kampanyaları düzenledi ve bir hafta içerisinde deprem bölgesine yaklaşık 200 tır yardım göndermeyi başardı.

Mart Kararı da Tartışma Konusu Oldu

Türkiye Futbol Federasyonu, önce bir hafta sonra da mart ayı başına kadar ligleri erteleme kararını duyurduğunda ilk etapta herkes deprem bölgesine yardıma konsantre olduğundan bu karar üzerine çok fazla yorum yapılmadı ama zaman geçtikçe bu karar yönelik tartışmalar başladı. Bazıları kararı yanlış bulup ligin hiç oynanmaması ve tamamen iptal edilmesi gerektiğini savunurken kimileri ise ligin mevcut hali ile tescil edilmesi gerektiğini savundu.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun ligleri mart ayında başlatma kararını doğru bulanlar da vardı. Yaşadığımız acı çok büyük olsa da sonuçta bir şekilde hayat devam ediyor ve normale er ya da geç illa ki dönülecek. Futbolun, liglerin tekrar başlatılması normalleşme sürecinin bir parçası olarak görülüyor.