TFF 1. Lig Düşme Hattı

Bu sene 19 takım ile oynanan TFF 1. Lig’den sezonun sonunda dört takım TFF 1. Lig’e veda ederek TFF 2. Lig’e düşecek. Bu sene ligde 19 takım olması sebebiyle her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan geçiyor. Açıkçası bu durum puan tablosunu inceleyen bir futbolsever için de kafa karışıklığına neden olabiliyor. Her hafta bir takım bay geçtiğinden sezon sonunda her takım bay haftasını geride bırakmış olacak ve maç sayısı eşitlenecek. Ne var ki puan tablosunda bazı takımların bir maç eksiğinin görünmesi yine de dengeleri oldukça bozuyor. Spor yazarı Mehmet Demirkol da bu olaya dikkat çekmiş ve bunu saçma olarak nitelendirip her takıma o hafta direkt 3 puan verilmesi gerektiğini ve puan tablosunda her takımın aynı maç sayısına sahip olduğunun görülmesi gerektiğini söylemişti. Bu tartışmayı bir kanara bırakıp puan tablosunu inceleyerek olursak ligin dibi çok da sürpriz barındırmıyor aslında içerisinde.

TFF 1.

TFF 1. Lig’in En Büyük Düşme Adayı Denizlispor

Ligin 19. sırasında Denizlispor var. Sezon hazırlıkları boyunca ciddi sakıntılar yaşayan, geride kalan 2021 22 futbol sezonunda da son haftalarda ligde kalmayı garantileyen Denizlispor takımı için sezon kabus gibi geçmekte. Henüz bay haftasını geride bırakmayan takım çıktığı 12 maçta sadece 1 galibiyet alabildi ki onu da son hafta elde etti. Yani 11 hafta boyunca hiç galibiyet alamamıştı Denizlispor takımı.12 maç sonunda 1 galibiyet ve 2 beraberlikle 5 puanı olan takımın alt sıradan kurtulması da pek mümkün görünmüyor. Denizlispor takımı ayrıca 12 maçta yediği 24 golle ligin en çok gol yiyen takımı durumunda.

Denizlispor’un sadece 2 puan üzerine yer alan Gençlerbirliği takımı da genç ve tecrübesiz kadrosuyla en büyük düşme adaylarından biri. TFF 1. Lig sezonuna iyi başlayan takım son 5 maçında sadece 1 beraberlik alırken geri kalan 4 maçı kaybetti. 7 puanla 18. sırada yer alan takım yediği 21 golle Denizlispor’un ardından ligin en çok gol yiyen 2. takımı.

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’in kıyısından dönen Erzurumspor FK bu sezona oldukça kötü girdi. Sezon öncesinde zaten transfer tahtası kapalı olan takımın aslında bu günleri yaşayacağı hazırlık maçlarında ortaya koyduğu futbol ve aldığı skorlardan belli olsa da yönetim ve teknik ekip bunu reddetmiş ligde zor yenilen bir takım olacaklarını iddia etmişti. Bugün gelinen noktada Erzurumspor FK 10 puan ile17. Sırada ve düşme adayları arasında.

Süper Lig’den En Dibe

Geçtiğimiz sezon Süper Lig’de yer alan ve sezon sonunda küme düşen Yeni Malatyaspor bu sene TFF 1. Lig’de de tutunabilecek gibi görünmüyor. Son haftalara kadar ligin dibine demir atan ve tıpkı Denizlispor gibi galibiyeti olmayan takım son haftalarda çıkışa geçti ve bu sayede 16. sıraya kadar yükseldi. Yine de ligde kalmak için daha fazlasını yapmaları gerek.