Ligin Yeni Takımlarına Genel Bir Bakış

On birinci haftası geride kalan TFF. 1. Lig yavaş yavaş şekillenmeye başladı. Gerçi her ne kadar 11. hafta desek de bazı takımların ligde 10 maçı geride kaldı. Çünkü TFF 1. Lig’de bu sene 19 takım var ve bu sebeple her takım bir haftayı bay geçmekte. İşte, 11. hafta geride kalmasına rağmen bazı takımların henüz 10 maç oynamış olmalarının sebebi de bu. 10 maçı olan takımlar bay haftalarını geride bırakan takımlar. TFF. 1. Lig’de favoriler çok konuşuldu ama ligin yeni takımlarının üzerinde pek durulmadı. Gerçi Süper Lig’den düşen 4 takım da elbette ki TFF 1. Lig’in yeni takımlarından dört tanesini oluşturuyor ama bu yazıda 2021 22 futbol sezonunda Süper Lig’den düşen Göztepe, Rizespor, Altay ve Yeni Malatyaspor’dan bahsetmeyeceğiz. Bu yazının konusu bu lige alt ligden yükselen üç takım Sakaryaspor, Pendikspor ve Bodrumspor.

Ligin Yeni Takımları Herkesi Şaşırttı

Bodrumspor, Pendikspor ve Sakaryaspor yeni çıktıkları TFF 1. Lig’de hiç zorluk çekmediler ve bir anda üst sıralara oynamaya başladılar. Hatta Bodrumspor ligin liderlik koltuğuna bile oturdu. Ligin köklü takımları, Süper Lig tecrübesine sahip takımları ligde zorlanırlarken, örneğin şampiyonluk adayı olarak gösterilen Göztepe düşme hattında yer alırken, ligin dibinde Denizlispor ve Yeni Malatyaspor gibi Süper Lig tecrübesi sahip köklü takımlar ligin dibine demir atmışken ligin yeni ekipleri ise zirve mücadelesi veriyorlar. Bu yeni takımlar arasında en başarısızı olarak gözüken Sakaryaspor takımı şu an ligde 9 sırada yer alıyor ve eğer son iki maçını kaybetmeseydi aslında Sakaryaspor da play off potasında yer alıyor olacaktı. Fakat bu şartlar altında bile Sakaryaspor, şampiyonluk adayı Göztepe‘nin 1 puan önündeyken bir diğer şampiyonluk adayı Rizespor ile de aynı puana sahip. Fakat şu an Sakaryaspor’un bir düşüş içinde olduğunu kabul etmek gerekiyor. Bu düşüşe rağmen Sakaryaspor, lige yeni çıkmış bir takım için oldukça iyi durumda hala.

Ligin yeni

Bodrumspor ve Pendikspor Zirve Adayları

Ligin yeni takımlarından Pendikspor ve Bodrumspor ise Sakaryaspor’dan da daha başarılı bir performans sergilemekteler. Hem Pendikspor hem de Bodrumspor takımları bay haftalarını geride bıraktılar ve ligde 10 maça çıktılar. Bu 10 maç sonunda her iki takımın da 18 puanı var. Lig lideri Eyüpspor’un 24 puanı var ancak 2. sıradaki Keçiörengücü 21 puana sahip. Bodrumspor ve Pendikspor ise 4. ve 5. sıralarda yer alıyorlar. Lig 2.liğinden sadece 3 puan uzakta her iki takımda ve daha ilginç olanı lig ikincisi Ankara Keçiörengücü’nün bay haftası henüz gelmedi. Yani aslında baktığımızda ligin bu iki yeni takımı da ilk 11 hafta sonunda yani ligin üçte biri geride kaldıktan sonra bile ciddi şampiyonluk adayı olarak gözüküyorlar.