Atatürk Hangi Takımlıydı?

Bugün, Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu, ulu önder, başkomutan Mustafa Kemal Atatürk ‘ün ölüm yıldönümü. Tarihin gördüğü en büyük lider ve kahramanlardan biri olan, tüm zamanların en büyük 100 askeri dehasından biri olarak kabul edilen bu büyük devrimci 10 Kasım 1038’de arkasında unutulmaz anılar ve Türkiye Cumhuriyeti gibi dev bir mirası bırakarak bu dünyadan ayrıldı.

Mustafa Kemal Atatürk o kadar büyük bir isimdi ki haliyle pek çok futbol ve spor kulübü adının onunla anılmasını haklı bir onur saydı, başta üç büyükler olarak adlandırılan Galatasaray, Fenerbahçe ve Beşiktaş kulüpleri olmak üzere pek çok güzide kulüp Mustafa Kemal Atatürk’ün kendi takımlarının bir taraftarı olduğunu iddia etti.

Atatürk

Mustafa Kemal Atatürk Pek Çok Kulübü Ziyaret Etmiştir

Plase Dergi‘de yer alan Barış Işık’ın yazısında belirttiği üzere Mustafa Kemal Atatürk pek çok spor kulübünü ziyaret etmiş, anı defterlerini imzalamıştır. Barış Bey’in yazısından alıntılarsak;

”Atatürk’ün dönem dönem spor kulüplerini ziyaret ettiği, şeref defterlerine yazı yazdığı, maddi yardımda bulunduğu ve mensuplarıyla sohbet ettiği bilinir ve haliyle günümüzde dahi bununla övünen kulüplerimiz mevcuttur. Atatürk bu kulüplerin tamamına eşit mesafede durmuştur. Fenerbahçe, Galatasaray, Beşiktaş, Altay, Göztepe, Karşıyaka, Moda, Gençlerbirliği, Adana ve Mersin Atatürk’ün ziyaret ettiğini belgeleyebildiğim kulüplerdir.”

Yazıda da vurgulandığı üzere Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaret ettiği kulüpler arasında İzmir’in gözde takımı Göztepe de vardır. Zaten İzmir şehri Mustafa Kemal için de Cumhuriyet için de çok önemli bir şehirdir ve gelecek yıl Cumhuriyet’in 100. yılını kutlayacak olan ülkemizin Süper Lig’inde İzmir’i temsil etmek isteyen Göztepe’nin bu sezon çok daha fazla çaba sarf etmesi gerekmektedir. Bugün TFF. 1. Lig’de orta sıralarda yer alan takım sezona şampiyonluk parolasıyla girse de şimdilik bu hedefin çok uzağında gözüküyor. Atatürk’ün bizzat ziyaret ettiği şanslı ve sayılı kulüplerden biri olan Göztepe‘nin önümüzdeki sene Süper Lig’de olması aslında tarihin Göztepe Spor Kulübü’nün omuzlarına yüklediği bir sorumluluk olarak değerlendirilebilir de.

Mustafa Kemal hayatı boyunca sporu ve sporcuyu hep desteklemiş, Cumhuriyet’in ilanındna kısa süre sonra Olimpiyatlara kafile göndermiş bir devlet adamıdır. ”Ben sporcunun zeki, çevik ve aynı zamanda ahlaklısını severim.” sözü de onun spora ve sporcuya bakışının özetidir bir bakıma.

10 Kasım

Bu yıl da 10 Kasım’da Türkiye, kurucusu, ebedi ve ezeli lideri olan Mustafa Kemal’i hüzünle ama bir o kadar da gururla yad edecek, bu büyük adamın bu topraklarda doğmasının ne büyük bir şans olduğunu bir defa daha hatırlayacaktır. Bu ülkenin sahip olduğu her değerde Mustafa Kemal’in zekası, vizyonu ve emeğinin izleri mevcuttur ve tıpkı onun söylediği gibi Türkiye Cumhuriyeti, onun yılmaz bekçilerince hep korunacak, hep yaşatılacaktır.

”Benim naçiz vücudum elbet bir gün toprak olacaktır, ancak Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”