Southampton ve Göztepe Berabere Kaldı

İngiliz kulübü Southampton ile TFF 1. Lig’de mücadele edecek olan İzmir takımı Göztepe, hazırlık maçında karşı karşıya geldi. İzmir’de Göksel Aksel Stadyumu’nda oynanan mücadele karşılıklı goller ile 1 – 1 sona erdi. Bu hazırlık maçının ilginç bir noktası vardı. He iki kulübün sahibi de Danimarkalı şirket ve zaten bu hazırlık maçı da bu sayede oynandı, dahası Göztepe’nin yeni kalecisi de Southampton takımından kiralandı.

Southampton Direktörü De Gelmişti

Geride kalan sezonun başında Göztepe hisselerinin %70’i Danimarkalı bir şirket olan Sport Republic’e satılmıştı. O satış törenince konuşma yapan Göztepe’nin eski sahibi Mehmet Sepil ilginç de bir detay vermişti. Mehmet Sepil’in sözleri şöyleydi;

“Özlediğimiz Göztepe’yi, 1970’li yıllarda başarısı olan bir kulübü yeniden oluşturacağız, birlikte yapacağız. Göztepe çok önemli camia. Çok ilgili yatırımcı vardı. Rasmus, Türkiye’ye Southampton’ın direktörüyle geldi. Torbalı Pancar’da birlikte akademinin yapılacağı araziye gittiler. Bu davranışlarıyla Göztepe’nin geleceği ile ilgili en önemli işareti verdiler. Yeni bir Göztepe oluşturuyoruz, yeni bir takım oluşturuyoruz. Futboldan sorumlu arkadaşlarımız olacak. Bütün yapılan transferlerin, oyuncular hakkında verilen kararların onlar tarafından alınmasını kararlaştırmıştık. Yeni başlangıcı bütün taraftarımızla, camiamızla güzel bir şekilde kullanacağımıza eminim.”

Mehemt Sepil’in de o imza töreninde belirttiği üzere Danimarkalı şirketin yetkilileri İzmir’e İngiliz kulübü Southampton’un yetkilileri ile birlikte gelmişlerdi. Elbette bunun bir sebebi vardı çünkü Danimarkalı Sports Rebuplic şirketinin futbol dünyasına yaptığı ilk yatırım Göztepe ile olmadı. İngiliz kulübü Southmampton da Danimarkalı şirket Sport Republic’e ait bir futbol kulübü. Dolayısı ile daha o günden belliydi Göztepe ile Southmapton arasında işbirliği olacağı. İşte bunun bir parçası olarak ülkemize geldi İngiliz kulübü ve Göztepe ile bir hazırlık maçı oynadı.

Maç beraberlikle sonuçlanırken maç öncesinde, maç sırasında ve maç sonrasında dostluk rüzgarları vardı yeşil sahada. Göztepe’nin golü ilk yarıda Yalçın Kayan ile gelirken bu gole konuk ekibin cevabı ikinci yarıda, 64. dakikada Alcaraz’dan geldi. Maç sırasında ilginç de bir olay yaşandı. Southampton’lu bir oyuncunun şutu tribünde bir kadının yüzüne geldi. Hemen tribünlere giden futbolcu kadından özür diledi ve bu hareket tüm tribünlerce ayakta alkışlandı. Southmapton takımı İngiltere Premier Lig’i 38 maç sonunda 25 puanla tamamladı geçen sezon ve küme düştü. Bu sezon Acun Ilıcalı’nın takımı Hull City AFC ile birlikte İngiltere Championship’te mücadele edecek Southmapton.

göztepe southampton

Göztepe Taraftarı Umutlu

Geçen sezon şampiyonluk hayali ile başladığı sezonda bir ara düşme hattına kadar inen ama sezonu 7. sırada bitirip play off’a kalan Göztepe, play off’ta ligin flaş ekibi Bodrumspor‘a deplasmanda 3 – 1 mağlup olarak veda etmişti Süper Lig hayaline. Bu sezon işi play off’a bırakmak istemeyen takımda hedef şampiyonluk. Göztepe taraftarı, takımın geçen sezonun ikinci devresindeki performansına güveniyor ve şampiyonluğa yürekten inanıyor.