Yeni Malatya Bu Sene De Yok

TFF 1. Lig’de mücadele eden ve geçen sezon ligden çekilen Yeni Malatya, bu sezon da ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na başvurdu. Türkiye Futbol Federasyonu Yeni Malatya’nın başvurusunu kabul etti. Yeni Malatya takımı 2023 – 2024 futbol sezonunda da TFF 1. Lig’de yer almayacak.

Deprem Futboldu Da Vurmuştu

Ülkemiz 6 Şubat 2023 tarihinde çok ağır bir doğal afetle karşı karşıya kaldı. Hatırlamak istememek de sabaha karşı Gaziantep merkezli ve büyüklüğü 7.7 olan deprem bölgede çok ciddi yıkıma yol açtı. Bu depremin şoku atlatılmaya çalışılıyordu ki öğlen saatlerinde bu kez merkez üst Maraş olan 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem meydana geldi ve ne yazık ki bu deprem felaketin boyutlarını çok ama çok artırdı. Depremin hemen ardından ülkenin her yerinden deprem bölgesine yardımlar gönderilebilmesi için adeta seferberlik ilan edildi ama gerçekten de çok ağır bir fatura ile karşı karşıya kaldık ülke olarak. Maddi kayıplar bir yana telafisi belki de imkansız manevi kayıplar verdi ülkemiz.

Depremlerin ardından depremden direkt etkilenen iller için olağanüstü hal ilan edilirken ayrıca tüm spor ve sanat organizasyonları da durduruldu. Türkiye Futbol Federasyonu ligleri önce bir hafta sonra da bir ay boyunca tatil ettiğini duyurdu. Bir ayın sonunda normale dönüş süreci kapsamında ligler de yeniden başlatıldı. Liglere ara verilen süreçte bazı takımlar liglere devam edemeyeceklerini belirterek ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe ile başvurdular. Süper Lig’den Hatayspor ve Gaziantep FK ile TFF 1. Lig’den Adanaspor ve Yeni Malatya bu takımlardandı. Türkiye Futbol Federasyonu dört takımın da başvurusunu kabul etti ve bu takımların kalan haftalarda sahaya çıkmayacakları için 3 – 0 hükmen mağlup sayılmalarına karar verdi. Diğer yandan ligde çekilme talebinde bulunan bu takımların gelecek sezonda da mevcut liglerinde mücadelelerine devam etmelerine karar verilmişti. Yani ligden çekilen bu takımlar için küme düşme kaldırıldı ve bu sebeple TFF 1. Lig’den ve Süper Lig‘den, sezon başında planlandığı gibi dörder değil ikişer takım küme düştü.

Yeni Malatya

Yeni Malatya Bu Sene De Yok

Hem Süper Lig hem de TFF 1. Lig’den çekilen ikişer takım sonrasında bu sene ligler 20’şer takımla oynanacak ve sezon sonunda da her iki ligden de dörder takım küme düşecek. Bu sene ligdeki takım sayısı çift sayı olacağı için haftayı bay yani maç yapmadan geçen takım olmayacaktı ancak Yeni Malatya takımı bu sezon da lige katılamayacağını bildirdi. Depremden direkt etkilenen kentlerden olan Malatya’nın TFF 1. Lig’deki temsilcisi Yeni Malatya, bu sezon da ligden çekilme talebinde bulundu ve bu talep de Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul edildi. Bu sezon TFF 1. Lig’de yine bir takım haftayı bay geçecek.