Marco Filipe Lopes Paixao Son Kez Sahnede

Altay’ın efsane ismi, TFF 1. Lig’de gol krallığına ambargo koyan Portekizli santrfor Marco Filipe Lopes Paixao’yu 2023 – 2024 sezonunda belki de son kez izleyeceğiz Altay forması ile.

Türk edebiyatının önemli şairlerinden biri olan Cahit Sıtkı Tarancı o meşhur şiirinde ”Yaş otuz beş! Yolun yarısı eder. Dante gibi ortasındayız ömrün” demişti. Ancak Altay’ın 38 yaşındaki Portekizli golcüsü Marco Filipe Lopes Paixao’nun görünüşe göre ne şiirden haberi var ne de şairden. Yıllanmış şarap misali 33 yaşında geldiği Altay’da adını kulüp tarihine efsane olarak yazdırdı Portekizli golcü oyuncu.

En Golcü Mustafa Denizli

2018 – 2019 futbol sezonunda TFF 1. Lig’de yer alan Altay’a transfer olduğunda Polonya liginde gol krallığı yaşamış tecrübeli bir golcünün takımlarına katıldığını biliyordu elbette Altay taraftarı ancak hiç kimse onun Altay tarihinin gelmiş geçmiş en büyük golcülerinden biri olacağını tahmin edemezdi.

Marco Filipe Lopes Paixao aslında resmi rakamlara göre 109 yıllık Altay tarihinin gelmiş geçmiş en golcü oyuncusu durumunda ama resmi olmayan kayıtlara göre bu rekor Mustafa Denizli’de. Türk futbol tarihinin en önemli teknik adamlarından biri olan, üç büyük kulüp diye anılan Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray‘ı ayrı ayrı şampiyon yapan tek teknik adam olan Mustafa Denizli, futbolculuk döneminin neredeyse tamamını Altay forması ile geçirmiş sadece kariyerinin son sezonunda Galatasaray forması giymişti. Resmi olmayan kaynaklara göre Mustafa Denizli’nin Altay forması ile attığı gol sayısı 150’ye yakın. Marco Filipe Lopes Paixao ise resmi kayıtlara göre Altay forması ise 103 gol attı.

Marco Filipe Lopes

Marco Filipe Lopes Paixao’nun Rekorları

Ülkemizde 5 sezondur Altay forması giyen Marco Filipe Lopes Paixao, bu 5 sezonun dördünde TFF 1. Lig’de, bir sezon ise Süper Lig’de terletti İzmir‘in siyah beyazlı kulübünün formasını. TFF 1. Lig’de forma giydiği 4 sezonun dördünde de gol kralı olmayı başardı Portekizli santrfor. Ayrıca, Altay’ın play off oynayarak Süper Lig’e çıktığı 2020 – 2021 futbol sezonunda da hem ligin hem play off’un gol kralı olan Portekizli oyuncu, Altay’ı Süper Lig’e çıkaran gole de imzasını atmayı başardı. İşte Marco Filipe Lopes Paixao’nun Altay forması ile kırdığı erişilmesi güç rekorlar;

– Altay formasıyla 29 gol atarak bir sezonda en fazla gol atan oyuncu

– Altay tarihinin en golcü yabancı futbolcusu

– Altay tarihinin en çok gol atan 2. oyuncusu (İlk sırada resmi olmayan sayılara göre Mustafa Denizli var.)

– TFF 1. Lig’de 3 sezon üst üste gol krallığı yaşayan tek futbolcu

– TFF 1. Lig’de 4 defa gol kralı olan tek oyuncu

Marco Paixao’nun sözleşmesi 2023 – 2024 sezonunun sonunda bitecek. Oyuncu Altay ile devam eder mi, futbolu bırakır mı, bu sezon kaç gol atar bilmiyoruz, ama bildiğimiz şey şu ki o artık Altay’ın yaşayan efsanesi.