Yeni Malatya Kulübüne Ateş Düştü

Ülkemizin yaşadığı deprem felaketi sebebiyle her yeni gün yeni üzüntülerle yüzleşiyoruz. 10 kenti direkt etkileyen depremde Yeni Malatya kulübü kalecisi Eyüp Ahmet Türkaslan’ın hayatını kaybettiği öğrenildi. 28 yaşındaki Eyüp Ahmet Türkaslan’ın enkaz altında kaldığı biliniyor ve kurtarma çalışmaları sürüyordu. Ne yazık ki beklenen mucize haber yerine acı haber geldi, 28 yaşındaki Yeni Malatya file bekçisinin enkaz altındaki cansız bedenine ulaşıldı.

Yeni Malatya

Depremin Acı Tablosu

Türkiye 6 Şubat Pazartesi sabahı merkez üssü Gaziantep olan 7.7.’lik depremin haberi ile başladı güne. Ülkenin her yerinde büyük bir üzüntü ile karşılanan bu haberin ardından ülkenin her yerinde deprem bölgesine yardım gönderebilmek için seferberlik başladı. Bununla birlikte depremin etkilerinin neler olduğunu ortaya koyabilmek için de hasar tespit ve kurtarma çalışmaları aynı anda başlamıştı. Ne var ki dünyada bile eşine az rastlanır bir olay meydanı geldi ve ilk depreme yakın bir bölgede, merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğünde yeni bir deprem oldu ülkemizde.

İkinci depremin bilançosu ilk deprem ile birleşince sonuçlar tüm halkımız için çok ağır oldu. İlk depremde hasar alan ama yıkılmayan pek çok bina ikinci deprem ile birlikte yıkıldı. Her gün korkarak sayılara baksak da ne yazık ki gerçeği değiştirmek elimizde değil ve gün itibarı ile kaybettiğimiz vatandaşların sayısının otuz bini geçtiği söylenmekte. Deprem 10 ilimizde direkt olarak yıkıcı sonuçlar doğurdu ne yazık ki.

Yeni Malatya Ligden Çekildi

10 ile vuran yıkıcı iki depremin ardından Süper Lig’de yer alan Gaziantep FK ve Hatayspor kulüpleri ligden çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe vermişlerdi. Bu dilekçeler Türkiye Futbol Federasyonu tarafından kabul edildi. 2022 23 futbol sezonuna 19 takımla başlayan Süper lig, böylece 17 takımla tamamlanacak. Süper Lig’de bu iki takımın ligden çekilmesi gibi TFF 1. Lig ekiplerinden Yeni Malatya takımı da ligden çekildiğini duyurdu. TFF 1. Lig de sezona 19 takımla başlamıştı. TFF 1. Lig’de çekilme talebinde bulunan tek takım Yeni Malatya olduğu için lig 18 takımla tamamlanacak.

Bu yaşanan olaylardan sonra liglerin oynanıp oynanmayacağı da sık sorulan bir soru. Bu sorunun net bir cevabı var aslında, evet ligler oynanacak. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda çok kararlı. Depremlerin ardından ligleri 1 hafta erteleyen Türkiye Futbol Federasyonu, sonrasında ise bu süreyi uzatmış ve yeni bir karar ile ligleri mart ayının başına kadar tatil ettiğini duyurmuştu.

Türkiye Futbol Federasyonu, liglerin devamını toplumsal bir rehabilitasyon sürecinin parçası olarak görüyor. Çünkü deprem ve sonuçları çok üzücü olsa da hayat bir şekilde devam etmek zorunda. Dolayısıyla zor da olsa normalleşme sürecine başlanması gerekiyor ve Türkiye Futbol Federasyonu futbolu da bu sürecin önemli bir parçası olarak görüyor.