Kralların Mekanı Altay

Bu sezon değişen simi ile Trendyol 1. Lig’de mücadele edecek olan takımlardan İzmir ekibi Altay, ilginç bir rekorun sahibi. TFF 1. Lig tarihinde en çok gol kralı çıkan takım unvanına sahip siyah beyazlı camia. Tabii bunda son yıllarda lige adeta damga vuran ve adını Altay efsaneleri arasına yazdıran Marko Paşa lakaplı Portekizli tecrübeli golcü Marco Filipe Lopes Paixao’nun katkısı çok büyük.

Saffet Sancaklı Kocaelispor ile gol kralı olmuştu

Altay Gol Krallığında Zirvede

TFF 1. Lig tarihinde en çok gol kralı çıkaran takım olma unvanının sahibi Altay, tarihi boyunca bu ligde tam 7 defa gol kralı çıkardı. Altay takımını 4 kez ile Kocaelispor takip ederken 3 kez gol kralı çıkaran takımlar ise Samsunspor, Çaykur Rizespor ve Antalyaspor.

Altay takımı bu listede zaten yukarılardaydı ama Portekizli golcüsü Marco Filipe Lopes Paixao takıma katıldıktan sonra zirvede rakipsiz oldu İzmir kulübü. TFF 1. lig’de şu ana kadar 38 defa Türk oyuncular gol kralı olmayı başarırken 4 defa Portekizliler, 2 defa Kamerun ve Beninli oyuncular bu unvana ulaştı. Brezilya, Fildişi, Nijerya, Paraguay, Sırbistan ve Togolu oyuncular da birer kez bu unvanın sahibi oldu ligimizde.

Altay takımı bu unvana daha önce 1990 – 1991 futbol sezonunda Hasan Yıldırım ile ulaşmıştı. Bu, Altay’ın TFF 1. Lig tarihindeki ilk gol krallığı olmuştu. 30 maçta 25 gol atmıştı Hasan Yıldırım o sezon. Sonrasında 2003 – 2004 futbol sezonunda bu kez Ümit İnal yaşattığı Altay’a bu gururu. 29 maçta 21 gol kaydetti Altay adına Ümit İnal. Sadece 2 sezon sonra ise Ufuk Ateş attığı 20 golle krallığı bir kez daha getirdi İzmir ekibine. O sezon ligde Taner Demirbaş da yine 20 gol atınca krallık bu iki oyuncu arasında paylamışmış oldu.

Marko Paşa Altay

Marco Filipe Lopes Paixao 4 Kez Kral Oldu

Ligde 4 kez gol kralı çıkaran Kocaelispor bu alanda son yıllara kadar liderdi. Ancak son yıllarda TFF 1. Lig tarihine damga vuran bir isim her şeyi değiştirdi, rekorları paramparça etti. Altay’ın Portekizli golcüsü Marco Filipe Lopes Paixao adını Türk futbol tarihine altın harflerle yazdırdı. Alta forması ile TFF 1. Lig’de 4 sezon forma giyen Marco Filipe Lopes Paixao bu sezonların hepsinde ligi gol kralı olarak tamamlamayı başardı.

2018 – 2019 sezonunda 29 gol, 2019 – 2020 sezonunda 22 gol, 2020 – 2021 sezonunda 22 gol atan oyuncu 2021 – 2022 sezonunda ise Süper Lig’de oynadı Altay forması ile. Sezon sonu Altay takımının küme düşmesinin ardından 2022 – 2023 futbol sezonunda attığı 21 gol ile 4ç kez gol kralı olmayı başardı Marco Filipe Lopes Paixao. İzmir ekibi toplamda 7 kez kazandığı gol krallığı unvanının 4 tanesinin adında Marco Filipe Lopes Paixao ismi var. Portekizli golcü bu sezonda da Altay forması giyiyor.