Kocaelispor ve Çorumspor 1. Lig’de

TFF 1. Lig’e alttan yükselecek üç takımdan ikisi belli oldu; Kocaelispor ve Çorumspor önümüzdeki sene 1. Lig’de boy gösterecekler.

TFF 1. Lig’den Süper Lig’ yükselecek 2 takımın ve bir alt lige düşecek olan yine iki takımın kim olacağı heyecanı sezonun son haftasına kadar sürerken diğer yandan da alt ligde TFF 1. Lig’e hangi takımların yükseleceği heyecanı yaşandı sezon boyunca. 19 takımla başlayan sezonda her hafta bir takım haftayı bay geçti ve her hafta 18 takım 9 karşılaşmada kozlarını paylaştı. Sezon başındaki plana göre 19 takımlı ligde 4 takım küme düşecek ve alttan gelen 3 takımla da lig önümüzdeki sene 18 takımlı olarak oynanacaktı.

Ülkemizin 6 Şubat Pazartesi günü önce sabaha karşı 7.7 sonra da hemen hemen aynı bölgede öğlen saatlerin meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki iki yıkıcı deprem yaşaması ile birlikte bölgedeki futbol takımları da bu afetten ciddi şekilde zarar gördü. Bunun sonucu olarak da TFF 1. Lig’de mücadele etmekte olan iki takı Yeni Malatya ve Adanaspor, Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe ile başvurarak bu sezon için lige devam edemeyeceklerini bildirdiler. Türkiye Futbol Federasyonu bu takımların başvurusunu kabul etti ve sezon sonuna kadar bu takımların tüm maçlarda, sahaya çıkamayacakları için, 3 – 0 hükmen mağlup sayılmasına karar verdi.

Ayrıca bu iki takımın önümüzdeki sene de TFF 1. Lig’de yer alacağını açıklayan Türkiye Futbol Federasyonu düşecek takım sayısını bu sezona özel olmak üzere iki ile sınırladı. Ligden düşen Denizlispor ve Altınordu yerine alt ligden Kocaelispor ve Çorumspor TFF 1. Lig’e yükseldi. Alttan bir takım daha play off sonrası TFF 1. Lig’e gelecek ve lig önümüzdeki sene 20 takımla oynanacak.

Kocaelispor

TFF 1. Lig’e yükselen Kocaelispor yeniden eski günlerine dönmeye hazırlanıyor. Bir dönem Süper Lig’de mücadele eden takım yeşil siyah renklere ve çok köklü bir geçmişe sahip. TFF 2. Lig Kırmız Grup’ta mücadele eden takım ligi 38 maç sonunda 84 puanla tamamladı ve lider olarak TFF 1. Lig’e yükseldi. 38 maçta 25 galibiyet alan Kocaelispor ayrıca kendi grubunun en çok gol atan takımı oldu 78 golle.

Çorumspor

Çorumspor

TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta yer alan Çorumspor 36 maç sonunda 79 puan topladı ve ligi lider bitirerek direkt olarak TFF 1. Lig’e yükselmeye hak kazandı. 35 maç sonunda 24 galibiyet alan takım 7 kez berabere kalırken 5 kez de mağlup oldu. En yakın rakibi Şanlıurfaspor’un 4 puan önünde ipi göğüsleyen takım 65 gol atarken kalesinde ise 24 gol gördü. TFF 2. Lig Beyaz Grup’ta en az gol yiyen takım olan Çorumspor kendi grubunda en çok gol atan ise üçüncü takım oldu. Renkleri kırmızı siyah olan takımı Tahsin Tam çalıştırmakta.