Kocaelispor 1. Lig’e Yükseldi

Yarım asırlık bir çınar olan ve Türkiye’nin sanayi kentlerinden birini temsil eden Kocaelispor, 2. Lig’den TFF 1. Lig’e yükselmeyi başardı. Yeşil siyahlı ekip önümüzdeki sezonda TFF 1. Lig’de yükselme mücadelesi verecek. TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta yer alan takım haftalardır liderliğini sürdürüyordu ve sezonun ortasından beri de bir üst lige yükselmesine kesin gözüyle bakılıyordu.

Kocaelispor Tarihi

1966 yılında Baçspor, İzmit Gençlik ve Doğanspor’un birleşmesi ile kurulan takım renk olarak kendisine yeşil ve siyahı seçmiştir. Kurulduğu ilk andan itibaren seyircisinin, şehrin desteğini arkasına almayı başarmıştır. Kulübün logosu Emin Saka tarafından çizilmiştir.

Kulüp tarihinin ilk yabancı oyuncular Yugoslav kardeşler Jusuf Cizmic ve Safet Cizmic’tir. 1970’te transfer edilen iki oyuncu Kocaelispor formasını bir sezon boyunca giydikten sonra, Türkiye Futbol Federasyonu’nun yabancı futbolcu kısıtlamasının etkisiyle ülkelerine dönmüşlerdir.

Kurulduğu tarih olan 1966’dan 1980 yılına kadar 2. Lig’de mücadele eden takım 1980 yılında nihayet bir üst lige yükselmeyi başarmıştır. Bugünkü adı ile Süper Lig olan o dönemki Türkiye 1. Lig‘inde çıktıktan sonra 8 sezon bu ligde kalan takım o dönem düzenlenen Avrupa kupalarından biri olan Inter Toto Kupası’nda da ülkemizi temsil etmiştir. 1988 sezonu sonunda alt lige düşen Kocaelispor takımı dört sezon bu ligde mücadele ettikten sonra bir kez daha en süt lige yükselmeyi başarmıştır.

Bu kez 2003 yılında kadar Süper Lig’de kalmayı başarmıştır yeşil siyahlı kulüp. 2003 yılında alt lige düşen takım 2008 yılında bir kez daha Süper Lig’e geri dönmüştür. Sadece bir sezon sonra tekrar küme düşen Kocaelispor 2010 yılında bu kez bir kez daha küme düşerek seneler sonra yeniden 2. Lig’de mücadele etmeye başlamıştır. 2021 yılında 3. Lig’e düşen kulüp bir sezon sonra da bölgesel amatör lige düşmüş ve 2016 yılında kadar da bu ligde kalmıştır.

Kocaelispor

Bölgesel Amatörde Seyirci Rekoru

Kocaelispor, yukarıda da vurguladığımız gibi kurulduğu andan itibaren seyircisinin tam desteğini alan bir futbol kulübüdür. Bu destek, takım amatör kümedeyken de devam etmiştir ve bunun somut bir göstergesi olarak 2014-15 sezonunda 8 Aralık 2014 günü oynanan Büyükçekmecespor maçında, Kocaelispor seyircisi Bölgesel Amatör Ligi seyirci rekorunu kırmıştır.

Yeşil siyahlı takım ayrıca 2015-16 sezonunda 26 Mart 2016 günü kendi sahasında oynadığı İstanbul Güngörenspor maçında 19.742 seyirciyle amatör ligde oynanan bir gece maçındaki en fazla seyirci rekorunu da kırmıştır. 2020 yılında 3. Lig’de boy gösteren takım burada da 1 Mart 2020 tarihinde Kocaeli Stadyumunda oynanan maçta 28.250 taraftar sayısı ile 3. Lig seyirci rekorunu kırmıştır.

2021 yılında 2. Lig’e yükselen kulüp burada tutunamayarak yine 3. Lig’e düşmüş ama bir sezon sonra tekrar çıkarak 2022-23 futbol sezonunda yeniden 2. Lig’de mücadele etmeye hak kazanmıştır.