Göztepe’nin Gol Yeme Sorunu Büyüyor

Sezon başından bu yana Süper Lig’de kümde kalma mücadelesi veren Göztepe, son haftalarda aldığı başarısız sonuçlarla birlikte ateş hattında saplanıp kaldı ve taraftarlarını tedirgin etmeye başladı. Sarı Kırmızılı ekip oynadığı son 6 maçın tamamında sahadan mağlup ayrılan taraf olurken bu durum önce teknik direktör değişikliğine sonra da taraftarın var olan tepkisinin çok daha sert bir hale gelmesine neden oldu. Bununla birlikte hücum anlamında hâlâ daha nitelikli işler üretebilen İzmir temsilcisi, savunmada yaşadığı problemleri çözemediği için bu kadar fazla puan kaybetmiş olabilir.

Kadro Mühendisliği

Futbol oldukça nankör bir oyun ve tek bir şey dışında her şeyi doğru yapmış olsanız bile o tek şey sizi perişan duruma getirebilir. Uzun zamandan bu yana pek çok şeyi doğru yapamayan Göztepe’de kadro mühendisliğinin de çok kötü yapılmış olması Sarı Kırmızılı ekibi Süper Lig’de küme düşme hattına sapladı.

Savunmada yetenekli ve güven veren oyuncu konusunda çok ciddi problemler yaşayan Göztepe, özellikle Atınç Nukan’ın formsuz olduğu dönemlerde gol yemeye çok teşne bir takım haline geliyor.

Ligin ikinci yarısında oynadığı ilk 4 maçta aldığı 4 galibiyetle birlikte üst sıralara doğru tırmanan ve tabiri caizse hayati tehlikeyi üstünden attığını düşündüren İzmir temsilcisi, son 6 maçının tamamında sahadan mağlup ayrılınca küme düşme hattına girdi. 30’uncu hafta öncesinde 16’ıncı sırada yer alan Giresunspor ile arasında tam 8 puanlık fark bulunan Sarı Kırmızılı ekibin en yakın zamanda ortamı düzeltmesi gerekiyor.

Bununla birlikte Göztepe’nin savunmasında yapılan yanlış kadro mühendisliği, ligin çetinleştiği bu dönemde takımın çok gol yemesine yol açtı. Mağlup olduğu 6 maçta 17 gol yiyerek maç başına neredeyse 3 gol ortalamayla kalesinde gol gören Göztepe, yediğinden fazla veya yediği kadar golü de atamayınca sahadan puansız ayrılmak zorunda kaldı.

Skoru Koruma

Süper Lig’in 29’uncu haftasında yeni teknik direktörü Stjepan Tomas ile birlikte ilk maçına çıkan Sarı Kırmızılı ekip, erken gol bulmasına ve maç içerisinde pek çok fırsat yakalamış olmasına rağmen sahadan 4-2 mağlup ayrılmaktan kurtulamadı.

Göztepe’nin sezon başından bu yana savunma yerleşiminde ve adam paylaşımında sorun yaşadığı biliniyordu. Bu durum bazı maçlarda problem yaşamanın eşiğine getirirken bazı maçlarda da takımı çok kötü hale getirdi.

Trabzonspor gibi ligin en öldürücü hücum hattına sahip takımı karşısında bu tür savunma problemlerinin tamamını yaşayan İzmir temsilcisi, hâl böyle olunca kalesinde 4 gol daha görmekten kurtulamadı.

Birçok takımın artık canhıraş savunma yaptığı bir dönemde yine de hücumu düşünen Göztepe’nin bu durumu eski teknik direktörü Nestor El Maestro tarafından bir aforizmayla açıklanmıştı. Hayatın dar alanda savunma yapmak için çok kısa olduğunu dile getiren İngiliz teknik adam, aslında bu takımın yetenek kapasitesinin gömülü bir savunma yapamayacağını ifade etmeye çalışıyordu.

Başka bir teknik adamla lider Trabzonspor karşısında ilk sınavına çıkan Göztepe, Maestro’ya hak vermiştir.