Göztepe’nin Değişmeyen Kaderi

Süper Lig’in 28’inci haftasında aldığı Kasımpaşa mağlubiyetinden sonra Nestor El Maestro ile yollarını ayıran ve Stjepan Tomas ile el sıkışan Göztepe, Hırvat teknik adamla ilk maçına lider Trabzonspor karşısında çıktı. Trabzonspor karşısında oynadığı maçta birçok fırsat bulmasına rağmen bu fırsatları değerlendirmek konusunda başarısız olan Göztepe 1-0 öne geçtiği maçta sahadan 4-2 mağlubiyetle ayrılarak sezon başından bu yana birçok maçta olduğu gibi üstün oyununu ve skorunu koruyamama zaafını tekrarladı.

Kötü Sınav

Sezon içerisinde zaman zaman Süper Lig’de kalabilmeye dair umudunu arttırmış olmasına rağmen son 5 maçının tamamını kaybetmesiyle birlikte tekrardan sıkıntılı bir sürece giren Göztepe’de işler hiç yolunda gitmiyor.

Kasımpaşa karşısında alınan mağlubiyet Nestor El Maestro döneminin sonunun gelmesine neden oldu. Sırp teknik adam yerine oldukça tartışmalı bir karar verilerek Stjepan Tomas getirildi. Takımıyla kısa bir süre ilk maçına çıkan Hırvat teknik adamın rakibiyse ligin açık ara lideri Trabzonspor’du.

Açıkçası Trabzonspor’un sahasında böyle bir ekibe karşı bu kadar fırsat bulmuş olmak Tomas’ın hanesine eklenebilecek artılardan birisi. Ancak bu kadar fırsat yakalarken sezon başından bu yana devam eden alan bırakma sorununun arttığını da dile getirmekte fayda var.

Pek tabii bir diğer sorun da bulunan fırsatların değerlendirilebilmesi. Trabzonspor’un oyuncuları yarım şansları bile gole çevirebilen oyuncular ve Göztepe’nin üst üste bulduğu fırsatları gole çevirmesi gerekirdi.

Zira tıpkı 12 Mart akşamında oynanan maç gibi Trabzonspor geçiş oyununu da çok iyi oynayabilen bir ekip ve alan buldukları zaman ne kadar rahat bir şekilde gol bulduklarını da maçta görmek mümkün oldu.

Göztepe 1-0 öne geçtiği maçta 2-1 geriye düşmesine rağmen ilk yarıyı 2-2 beraberlikle kapatarak Trabzonspor’u tedirgin etti. Ancak 49’uncu dakikada ve 52’inci dakikada gelen 2 gole cevap veremeyen İzmir temsilcisi, mağlubiyet serisinin de 6 maça çıkmasına engel olamadı.

29 hafta sonunda 27 puanda kalan Göztepe, artık Sivasspor ve Giresunspor’un rakipleriyle oynayacağı maçlardan mağlubiyetle ayrılmasını beklemek zorunda. Diğer tahlilde 16’ıncı sırayla Göztepe arasındaki puan farkı 8’e çıkmış olacak.

Değişmeyen Kötü

Bu sezon 3’üncü teknik direktörüyle çalışan Göztepe’de faturanın kesilmesi gereken isimler teknik direktörler değil yöneticilerdi ve bu durum ancak şimdi anlaşılabiliyor.

Ünal Karaman ile çok fazla vakit geçirilmeden teknik direktör değişikliğine gidildi ve Maestro göreve getirildi. Sırp teknik adamın ortaya koyduğu oyun birçok istatistikte takımı zirveye taşırken buna rağmen kadro kalitesindeki sıkıntılar nedeniyle maçlar kazanılamadı.

Stjepan Tomas kararı Trabzonspor’dan farklı bir rakip karşısında çok daha objektif ve doğru bir şekilde değerlendirilebilir. Ancak Tomas’ın oluşturduğu takımın da Trabzonspor karşısında bu kadar fırsat bulup da sahadan 4-2 mağlup ayrılması kadro mühendisliğiyle alakalı sıkıntıları ortaya koyuyor.

Uzun bir süreden bu yana Göztepe’den ayrılmak isteyen Mehmet Sepil bakalım bu bilançoyu nasıl düzeltecek?