Göztepe’den Kötü Tekrar

Süper Lig’in ikinci yarısına iyi bir başlangıç yaparak kümede kalmaya dair umutlarını arttırmayı başarsa da üst üste gelen mağlubiyetlerle birlikte tekrardan ateş hattına giren Göztepe, oynadığı son maçta Lider Trabzonspor’a 4-2 mağlup olmuştu. Bu mağlubiyetle birlikte üst üste 6’ıncı maçından mağlup ayrılan İzmir temsilcisi, bu duruma en yakın senaryoyu yaşadığı 1999/2000 sezonunda Süper Lig’e veda etmekten kurtulamamıştı.

Puan Hasreti

Bu sezon Süper Lig’de zaman zaman nitelikli işler ortaya koymasına rağmen bir türlü istikrarı sağlayamayan Göztepe adına kümede kalma umutları azalıyor.

Yeni teknik direktörü Stjepan Tomas ile ilk maçında Trabzonspor’a 4-2 mağlup olan İzmir temsilcisi, bu mağlubiyetle birlikte üst üste 6’ıncı kez sahadan puansız ayrılmak zorunda kaldı. Sarı Kırmızılı ekip adına bu durum kümede kalmaya dair umutların azalmasına ve yönetime olan tepkilerin de artmasına neden oldu.

Bununla birlikte Göztepe’nin Süper Lig’de mücadele verdiği sezonlara bakıldığı zaman görünen tablo bu kötü gidişatın durdurulamaması durumunda İzmir temsilcisinin lige veda edeceğini gösteriyor. En son 1999/2000 sezonunda 8 maçlık üst üste yenilgi serisi yaşayan Sarı Kırmızılı ekip o sezon Süper Lig’e veda etmişti.

2001/2002 ve 2002/2003 sezonlarında yine Süper Lig’de sahaya çıkan Göztepe 2002/2003’te Süper Lig’e tekrar veda ettiğinde en fazla 4 kez üst üste mağlup olmuştu. 14 yıl aradan sonra döndüğü ligdeki ilk sezonunda gayet iyi bir performans ortaya koyan Sarı Kırmızılı ekibin şu anki gidişatı Göztepe’yi seneye Süper Lig’de izleyemeyeceğimizin sinyallerini veriyor.

Kale Açık

Süper Lig’de 29 hafta geriye kaldı ve bu 29 haftada rakip fileleri 36 kere sarsan Göztepe kalesinde tam 48 gol gördü. Maç başına 1.65’ten fazla gol yeme oranına sahip olan Sarı Kırmızılı ekibin bu durumu oldukça can sıkıcı.

Bununla birlikte Göztepe adına bu kadar gol yenmesindeki ana problemlerden birisi takımın maçlardan farklı mağlup ayrılması da değil. Geriye kalan 29 haftanın sadece 1’inde kalesini gole kapatabilen İzmir temsilcisinin bu durumu savunmasının zayıflığına da işaret ediyor.

Aynı problemi yaşayan bir diğer İzmir temsilcisi Altay son 6 haftada bu durumu toparlamayı başardı ve 5 maçta kalesini gole kapattı. Nitekim 16 hafta galip gelemeyen bir takım olan Altay’ın şu an Göztepe’den üst sırada yer alması da bu durumla alakalı.

Zayıf savunmasının en formda olduğu dönemde bile kalesini gole kapatamayan ancak galip gelmeyi başarabilen Göztepe, takım formunun düşmesiyle birlikte felakete doğru sürüklenmeye başladı.

Takımın genel gidişatı hiç iyi değil ve geriye kalan maçlar da Göztepe’ye yardım edecek gibi görünmüyor. 30’uncu hafta müsabakasında Alanyaspor ile karşı karşıya gelecek olan İzmir ekibi, sonrasında Konyaspor ve Kayserispor gibi zorlu                 maçlara çıkacak ve üst üste deplasman maçları oynamak zorunda kalacak.