Göztepe Yeni Sahibine Kavuşuyor

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği kötü performans nedeniyle beklentilerin altında kalmaktan ve daha da önemlisi küme düşmekten kurtulamayan Göztepe, uzun bir süreden bu yana yeni sahibini arıyor. Kulübün uzun bir süredir başkanlığını yapan ve en büyük hissedarı olan Mehmet Sepil’in istifasından sonra başlayan devir süreci deyim yerindeyse yılan hikâyesine dönmüş ve bir türlü istenilen yatırımcı bulunamamıştı. Hatta Sepil’in bu devir sürecinden kısa vadede vazgeçtiği ve kulüp Süper Lig’e döndükten sonra bir kez daha süreci başlatacağı iddia edilmişti. Bununla birlikte basına yansıyan son haberler başkanın kendisinin de teyit ettiği ilgililerden biri olan Rasmus Ankersen ile devir konusunda anlaşıldığı yönünde.

Nihayete Varılıyor

Bu sezon Süper Lig’de sergilediği başarısız performansın sonucunda küme düşmekten kurtulamayan Göztepe adına uzun süredir devam eden sıkıntılar ve bu sıkıntıların kaynağı olan devir süreci nihayet sona eriyor.

Sarı Kırmızılı kulübün uzun süredir başkanlığını yapan Mehmet Sepil aynı zamanda kulübün sahibiydi ve Sepil önce başkanlıktan istifa etti sonra da kulübün devir işlemlerini başlattı. Bununla birlikte uzun bir süre boyunca pek çok yatırımcıyla görüşen Göztepe Eski Başkanı, bu isimlerden gönlüne göre olanı bulamadı.

Bazılarının projelerine inanmayan İzmir temsilcisinin yöneticisi, projesine inandığı yatırımcıların önerdiği teklifleri beğenmedi. Bununla birlikte sonunda bir anlaşmaya varılacak gibi görünüyor. O isim de Mehmet Sepil’in yaptığı basın toplantısında kendisinin de aktardığı biçimde İzmir’e gelen tesisleri ve her yeri izleyen Rasmus Ankersen’den başkası değil.

Spor yatırımcılığı açısından tam olarak bir deha olarak anılan Ankersen, İzmir temsilcisine en yüksek teklifi yapan yatırımcı olarak ifade edilmişti. Danimarka’da Midtjylland, İngiltere’de ise Brentford ve Southampton’a yaptığı yatırımlarla bilinen Rasmus Ankersen ile anlaşma noktasına gelindiği ve yakın zamanda devir işlemlerinin başlayacağı iddia ediliyor.

Türk Futbolunda Bir İlk

Öte yandan bahsi geçen haberlerin resmiyete dökülmesi durumunda Türk futbolunda aynı zamanda bir ilk yaşanmış olacak. Yeni spor yasasıyla birlikte kulüplerin şirketleşmesine yönelik izinler artarken, uzun bir süredir şirket olarak yönetilen Göztepe bu bağlamda da bir ilke imza atacak.

Zira her ne kadar küçük paylarla veya kağıt üstünde olmadan yabancı yatırımlar çekiliyor olsa da ilk kez bir Türk kulübünün çoğunluk hakları yabancı bir yatırımcının eline geçmiş olacak. Bu bağlamda yeni bir dönemi de işaret eden bu gelişmenin nasıl bir etki yaratacağını da kestirmek pek kolay değil.

Türk futbolu son birkaç sene içerisinde marka değeri açısından çok ciddi bir kayıp yaşadı ve Göztepe’nin devrini de bu kadar uzatan durum aslında tam olarak bundan kaynaklandı. Yeni bir yatırımcının gelmesiyle birlikte diğer yabancı yatırımcıların da hevesi artabilir. Tabii İstiklal Marşı okumayı bilen oyuncu kalmadı diye yabancı sınırı değiştiren federasyon bunu da berbat etmezse.