Göztepe Maçındaki Olayların Yankısı Sürüyor

Göztepe ile Altay’ı karşı karşıya getiren İzmir derbisinde yaşanan üzücü olayların etkisi hala devam ediyor. Konu ile ilgili her cepheden farklı farklı açıklamalar gelirken yaşanan olayların ardından araştırmalar ve tutuklamalar da devam ediyor.

İfadeler Ortaya Çıkmaya Başladı

Göztepe ile Altay’ı karşı karşıya getiren İzmir derbisinde önce Altay taraftarının olduğu tribünden Göztepe tribünlerine bir işaret fişeği atılmış, bu işaret fişeğinin bir taraftarın yüzüne isabet etmesi sonrasında ise Göztepe taraftarı ciddi şekilde yaralanmış ve taraftarın hastaneye nakli için sahaya ambulans girmişti. Bu sırada maç durmuş ve iki takım taraftarları arasında gerilim tırmanmış, tüm güvenlik güçleri de taraftarları kontrol edebilmek için o bölüme yoğunlaşmıştı. Bu sırada doğan güvenlik boşluğu sonrasında tribünlerden sahaya giren bir saldırganı kimse durduramamış ve saldırgan, eline aldığı korner bayrağı ile Altay kalecisine arkadan saldırarak fiziki müdahalede bulunmuştu. Olayın ardından saldırgan yakalanırken Altay kalecisi de hastaneye kaldırılmıştı.

Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç hastanedeki müdahalenin ardından 1 gün sonra taburcu edildi ve oyuncunun sağlık durumunun iyi olduğu açıklandı. Olaylarda yaralanan Göztepe taraftarının ise hastanedeki tedavisine devam ediliyor ancak taraftarın hayati tehlikesi bulunmuyor. Bu arada güvenlik güçleri tarafından olayın ardından gözaltına alınan saldırgan tutuklandı ve saldırganın ifadesi de ortaya çıktı. Verdiği ifadeye göre saldırgan; “Ben karşı taraftaki ambulansa gidip karşı tribünde bulunan kayınbiraderimi görmek istedim. O nedenle karşı tarafa doğru gittim. Üzerime atılı suçlamayı kabul etmiyorum.” savunmasını yaptı.

Olayların ardından Göztepe taraftarı sahadan çıkartılmış ancak güvenlik kameralarının incelemesi bitene kadar Altay taraftarının sahayı terk etmesine izin verilmemişti. İncelenen görüntüler sonrasında işaret fişeklerinin sahaya özel ambülans şoförlerince bir sırt çantasında sokulduğu ve sırt çantalarının tuvalete bırakıldığı ortaya çıktı. Olaylarla ilgili soruşturmalar devam ederken toplamda şimdiye kadar 19 kişi gözaltına alındı. İki kulübün alacakları cezalar henüz belli olmasa da puan silme de dahil olmak üzere her iki kulübe de çok ağır cezalar verileceği iddia ediliyor.

Göztepe

Göztepe Ve Altay Ortak Açıklama Yaptı

Olayların ardından iki kulübün taraftarları sosyal medyada birbirlerini suçlamış, taraftar dernekleri de yine sıcağı sıcağına benzer açıklamalar yapmışlardı. Ancak sonrasında iki kulüp de birlikte aynı açıklamaya imza attı. İlgili açıklamada;

”Dün gece oynanan karşılaşmada İzmir’in asırlık kulüpleri Göztepe ve Altay’a; dolayısı ile Türk sporuna itibar suikastı yapılmıştır. Her iki kulüp olarak tüm taraftarlarımızı sakin olmaya davet ediyoruz. Olaya karışan tüm suçluların tespiti ve cezalandırılması için konunun yakından takipçisi olacağız. Bu olayın, Türk sporu için çok önemli bir dönüm noktası olmasını arzu ediyoruz. Yaralı taraftarımıza ve sporcumuza acil şifalar diliyoruz. Bu tür olumsuz olayların ülkemizde bir daha yaşanmaması için tüm tarafların iş birliği içinde, spor terörü ile mücadele etmesi ortak dileğimizdir.”