İzmir Derbisi Savaşa Döndü

Dün akşam İzmir’de Göztepe Gürsel Aksel Stadyumu’nda bir İzmir derbisi vardı. Göztepe ve Altay’ı karşı karşıya getiren olaylar iki camia için de utanç gecesi olarak tarihe geçti. Çıkan olayların ardından maç tatil edilirken İzmir derbisi, Türk futbolunun utancına dönüştü. Sahaya giren bir taraftar Altay kalecisine fiziki saldırıda bulunurken tribünde yaralanan taraftarlar da vardı. Bir futbol maçına yakışmayacak görüntülerin yaşandığı derbi sonrası iki kulübe de büyük cezalar verilmesi bekleniyor.

İzmir derbisi

İzmir Derbisi 100 Yıllık Maziye Sahipti

Altay 1914 yılında İzmir’de kurulan bir kulüp. 1925 yılına gelindiğinde Altay’dan ayrılan bir grup kendilerine yeni bir futbol takımı kuruyorlar ki o takım da Göztepe. İşte daha o yıllarda başlayan çok köklü bir reakbetin hikayesidir Altay – Göztepe derbisi. Derbi, aynı şehrin iki takımının kendi arasındaki spor müsabakalarını tanımlamak için kullanılan bir terim olmakla birlikte rekabetin büyüklüğü, geçmişidir bu kelimeyi anlamlı hale getiren. Bu anlamda Altay ve Göztepe takımları her anlamda derbi kelimesinin içini dolduran bir rekabete sahiptiler yıllardır, ta ki dün geceye kadar. Dün gece Göztepe Gürsel Aksel Stadyu’munda yaşanan çirkin olaylar bu iki takım arasındaki köklü geçmişe de bir sis perdesi indirecek nitelikteydi belki de. İki takım taraftarları arasındaki atışmalar, sahada reakbetin dozunun kaçıp da oyuncuların birbirlerine karşı sert hareketlerde bulunması hatta ufak tartışmalar ve fiziki temasla… Hepsi bir derbide olabilecek, anlaşılabilir olaylardandır ama dün gece yaşananlar bunun çok ötesine geçti ve dün gece Türk futbolu bir utanç gecesi yaşadı.

Tribünden İşaret Fişeği Atıldı

Maç seyircili oynandı, İstanbul derbilerinin aksine rakip takım, yani Altay taraftarı da statta yerini aldı. İlk dakikadan itibaren tribünlerde karşılıklı atışmalar olsa da 15. dakikadan sonra saha da da tribünlerde de ortam iyice gerilmeye başlandı. Bu dakikalarda Altay tribünlerinden atılan bir işaret fişeği Göztepe tribününde bir Göztepe taraftarının yüzüne isabet etti. Ciddi bir yaralanmanın yaşadığı olayın ardından sahaya ambulans girdi ve maç durdu. Ne olup bittiği anlaşılmaya çalışılırken saha içerisinde de oyuncular hakemle, birbirleriyle konuşup olanları tartışırlarken sahaya giren bir Göztepe taraftarı yerinden söktüğü korner bayrağı ile o sırada hakemle konuşan Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e arkadan saldırdı. Korner bayrağı ile file bekçisinin başına iki defa sert şekilde vuran saldırgan futbolcuların ve güvenliklerin araya girmesiyle etkisiz hale getirilirken Altay kalecisi ise yere yığıldı. Başına dikiş atılan Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’in sağlık durumunun iyi olduğu ve bugün gün içerisinde taburcu edileceği öğrenildi.

Yüzünden ciddi şekilde yaralanan taraftar ise derhal hastaneye kaldırılıp ameliyata alındı. Ameliyat sonrasında yapılan açıklamada hastanın sağlık durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. Olay hakkındaki araştırmalar ise devam etmekte.