Göztepe – Altay Maçında Yaşananlar

Türkiye iki gündür Göztepe – Altay maçında yaşan büyük skandalı konuşuyor, derbideki olayların perde arkası da ortaya çıkmaya başladı artık.

İzmir derbisinde karşı karşıya gelen iki ezeli rakip Göztepe ve Altay, yaşanan olaylar nedeniyle maçı tamamlayamamış ve maç ilk yarının ortalarında tatil edilmişti. Altay tribünlerinden atılan bir işaret fişeği bir Göztepeli taraftarın yüzüne isabet etmiş ve bu olayın ardından oyun durup sahaya ambulans girerken seyirciler arasında da ciddi tartışmalar ve atışmalar yaşanmaya başlamıştı. Oyunun durduğu sırada sahaya giren bir Göztepe taraftarı ise korner bayrağını yerinden söktükten sonra Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e arkadan saldırarak korner bayrağı ile iki defa Ozan Evrim Özenç’e vurmuştu.

Göztepe

Göztepe – Altay Birbirlerini Suçladı

Yaşanan olaylardan sonra iki kulüp de birbirini suçlayan açıklamalar yapmıştı. Göztepe taraftarının sahaya girip de kalecilerine yaptığı fiziki müdahale için Göztepe camiasını suçlayan Altay’a karşılık Göztepe de Altay tribünlerinden atılan işaret fişeğinin olayları başlattığını iddia etmişti. Altay kulübü ise Göztepe sahasında oynanan maçta sahaya seyirci girmesi, tribüne işaret fişeği sokulabilmesi gibi nedenlerle Göztepe takımının güvenlik zafiyeti olduğunu iddia etmişti.

Maçtan sonra yaşananları değerlendiren İzmir Valisi ise tüm kamera kayıtlarının tek tek incelendiğini ve olayın kısa sürede aydınlatılacağını söylemişti. İlk olarak sahaya giren ve korner bayrağı ile Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç’e arkadan saldıran Göztepe taraftarının tespit edildiği ve tutuklandığı bilgisi paylaşıldı. Olayların ardından maç tatil edilip Göztepe tribünleri boşaltıldı ancak işaret fişeğini atan kişinin tespiti için güvenlik kameraları incelemeleri tamamlanana kadar Altay tribünlerinin stadı terk etmesine izin verilmedi.

Bu arada Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç kafasına dikiş atılmasının ardından ertesi gün taburcu edildi. İşaret fişeğini yüzüne isabet etmesi sonucu ciddi şekilde yaralanana ve derhal hastaneye kaldırıp ameliyata alınan Göztepe taraftarının da durumunun iyi olduğu ve hayati tehlikesinin bulunmadığı açıklandı. Bu iki detay, kara geceye dair iki küçük avuntu olarak kalırken olayın perde arası ise çok ilginç detaylara sahip.

İşaret Fişeğini Sahaya Kim Soktu?

Stadyumdaki tüm kamera kayıtları, maç öncesinden başlanarak inceleme alındı ve ilginç görüntülere rastlandı. Ambulans görevlilerinin stada ellerinde çantalarla girdikleri, özel güvenlik güçlerinin kendilerine hiçbir şekilde müdahale etmediği ve çantanın içeriği sormadığı, devamında ise ambulans görevlilerinin çantalar ile tuvalete girip oradan çantasız şekilde çıktıkları görüldü. Gözaltına alınıp sorgulanan görevlilerin ifadelerinde; kendilerine çantayı tuvalete bırakmalarının söylendiği, çantayı oradan kimin aldığını bilmediklerini söyledikleri açıklandı. Ambulans görevlilerinin özel ambulansın şoförleri olduğu da açıklandı ve yine maç öncesinde belirli numaralarla sık görüşme yaptıkları tespit edildi.

İzmir Valisi  Yavuz Selim Köşger olayla ilgili şu açıklamayı paylaştı; “Bu olayları gerçekleştiren kişiler gözaltına alındı. Altay kalecisinde herhangi bir sıkıntı yok. Göztepe taraftarının tedavisi devam ediyor. Birtakım dikişler atılması gereken durumlar var. Her iki yaralımızla ilgili en üst düzey sağlık tedbirleri alınmıştır. Her iki hastayı ziyaret edeceğiz. Bire bir hekimlerden tedavisi hakkında bilgiler alacağız. Fişeği atan kişi ve yanındakiler gözaltında. Bu olayın peşi bırakılmayacak. Bu işi yapanlar Türk hukuk sistemi içinde alınacak kararla cezalandırılacak.”