Göztepe Hedefi Güncelledi

TFF . Lig’de sezona şampiyonluk parolasıyla giren ama aldığı kötü sonuçların ardından zirvenin çok uzağına düşüp düşme hattının hemen üzerinde yer alan İzmir ekibi Göztepe, ilk yarının bitmesine iki hafta kala ikinci yarının planlarını yapmaya başladı. Şampiyonluk hedefini neredeyse tamamen yitiren takımda artık hedef play off’a kalmak.

Göztepe

Göztepe – Altay Maçı Dönüm Noktası Oldu

Göztepe sezona Turgay Altay ile başlamıştı. Şampiyonluğu isteyen ve bu sebeple de buna uygun bir kadro kuran İzmir’in sarı kırmızılı temsilcisi özellikle Ali Akman transferi ile büyük ses getirmişti. Galatasaray’ın da çok istediği oyuncunun öz amcası Ayhan Akman da Galatasaray takımının eski kaptanlarındandı. Bunlara rağmen Ali Akman’ı almayı başaran Göztepe’nin hedeflerinin büyüklüğü sadece bu transferden bile ortaya çıkıyordu. Sezona da beklentilere uygun olarak Sakarya deplasmanında alınan 3 puan ile başladı Göztepe ama devamındaki haftalarda adeta galibiyete hasret kaldı İzmir takımı.

Birkaç hafta boyunca galibiyet alınmaması sonucu teknik direktör Turgay Altay ile yolları ayıran takım pek çok hoca ile görüşse de bir türlü takımın başına birini getiremedi ve bu süreç uzadıkça uzadı. Oysaki benzer dönemde tıpkı Göztepe gibi hoca değişikliğine giden bir diğer şampiyonluk adayı Samsunspor ise çok kısa sürede Hüseyin Eroğlu’nu takımın başına getirdi ve sonrasında da istikrar yakalayıp üst sıralara tırmandı ki 16. haftayı da lig ikincisi olarak kapattı Samsunspor takımı. Göztepe ise sonunda Ekrem Dağ ile anlaştı, ancak geçen sürece bakıldığında Ekrem Dağ da Göztepe’deki kötü gidişe çare olamamış gibi görünüyor an itibarı ile. Ligde son oynadıkları maçta da Adanaspor’a puan kaybetti Göztepe takımı.

Göztepe takımı bay haftasını geride bıraktığından 16. hafta sonunda 15. maçına çıktı bu hafta ama puan durumuna bakarsanız Göztepe’nin 14 maçı olduğu görülecektir. Çünkü Altay ile İzmir’de oynanan maç, çıkan olaylar nedeniyle yarım kalmıştı. O maçın kararı henüz açıklanmasa da o maçtan da puan kesme cezası bekleniyor. Bu durumda Göztepe takımı 15 maç sonunda 18 puanla 13. sırada yer alıyor Göztepe takımı.

Yeni Hedef Play Off

Bu şartlar altında, önünde yer alan 12 takımı da düşününce Göztepe’nin bu sene için artık şampiyonluk iddiasından bahsetmek gerçekçi olmaz. Bu sebeple Göztepe camiası da artık şampiyonluğu telaffuz etmekten vazgeçti ve sezonun ikinci yarısı için hedefi play off olarak belirledi. 19 takımlı ligde ilk 2 sırayı alan takım direkt olarak Süper Lig bileti alırken 3. 4. 5. 6. ve 7. sıradaki takımlar ise play off oynamaya hak kazanacaklar. Play off sonunda bir takım daha Süper Lig biletini alacak 2023 24 futbol sezonu için. Göztepe’nin hala bir şansı var elbette ama her hafta bu şansı daha da azalttıkları bir gerçek.