İzmir Derbisi Kararı Bugün Açıklanacak

TFF 1. Lig’de 27 Kasım 2022 Pazar akşamında oynanan ve Göztepe ile Altay takımlarını karşı karşıya getiren İzmir derbisi, çıkan olaylar sebebiyle yarım kalmıştı. Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun İzmir derbisi ile ilgili kararını bugün açıklaması bekleniyor.

İzmir Derbisi Neden Yarım Kaldı?

Göztepe ve Altay’ın karşı karşıya geldiği İzmir derbisinde konuk ekip Altay taraftarları da stada alınmıştı. Maçın ilk yarısının ortalarında Altay tribünlerinden Göztepe tribünlerine bir işaret fişeği atıldı. İşaret fişeğinin bir Göztepe taraftarının boynuna isabet etmesiyle Göztepe taraftarı ciddi şekilde yaralandı. Yaralanan Göztepe taraftarının hastaneye götürülebilmesi için sahaya ambulans girmiş ve oyun durmuştu. Bu sırada iki tribün arasında gerginlikler varken oyuncular da olayın olduğu tribünlerin karşısında kümelenmiş taraftarın sahadan çıkarıp oyunun başlamasını bekliyorlardı ki sahaya atlayan bir Göztepe taraftarı korner direğini yerinden söktükten sonra Altay kalecisine arkadan iki defa sert şekilde vurdu. Altay file bekçisi Ozan Evrim Özenç, bu saldırının ardından yere düşerken saldırgan araya giren diğer futbolcular ve güvenlik ekiplerinde etkisiz hale getirildi. Bu noktadan sonra maç tatil edilirken hem Göztepe taraftarı hem de Altay kalecisi Ozan Evrim özenç hastaneye kaldırılmıştı.

Olayların ardından Altay kalecisi Ozan Evrim Özenç, bir gün sonra hastaneden taburcu edilmiş, Göztepe taraftarının ise hayati tehlikesinin olmadığı, tedavisine devam edildiği açıklanmıştı. Bu gelişmelerin ardından gözler çıkan olaylar sorucu verilecek cezalara ve olayın arka planına çevrildi. Altay tribünlerinden Göztepe tribününe atılan işaret fişeğinin sahaya özel ambulansın şoförü tarafından sokulduğu tespit edildi. Olayla ilgili pek çok gözaltı yapılırken bazılarının tutuklanmasına karar verildi. Tüm bu gelişmelerin ardından ise gözler iki kulübe verilecek cezalara çevrildi. Spor kamuoyu, iki kulübe de çok ağır cezalar verilmesi konusunda hemfikirdi. Bu beklentiler ışığında çeşitli spekülasyonlar yapıldı ve yapılmaya da devam ediyor. Bugün itibarı ile ise artık bu spekülasyonların son bulması ve Türkiye Futbol Federasyonu Disiplin Kurulu’nun kararını kamuoyu ile paylaşması bekleniyor.

İzmir derbisi

Puan Silme De Olabilir

İzmir derbisinde yaşananların kabul edilemez olduğunu düşünen spor kamuoyu iki kulübün de mağlup sayılmasını ayrıca da Göztepe‘nin sahasının kapatılmasını talep ediyor. Bu arada olayların ardından iki kulüp ortak bir açıklama yapmış ve bunun bir komplo olduğunu iddia ederek kendilerinin olayda kusurları olmadığını dolayısıyla şahısların cezalandırılırken kulüplere ceza verilmemesi gerektiğini ifade etmişti. Diğer yandan ise olayın ardından taraftar dernekleri açıklamalar yapmış ve iki kulüp taraftarları karşılıklı olarak birbirlerini suçlamışlardı.

Sahaya giren taraftar da dahil olmak üzere gözaltına alınan 20’ye yakın insana ciddi cezalar verileceği, olayın takipçisi olunacağı İzmir valisi tarafından da açıklanmıştı. Kulislerde dolaşan bilgilere göre iki takımın da puanının silineceği neredeyse kesin gibi ama bunun haricinde bir saha kapatma cezası gelip gelmeyeceği bilinmiyor.