Altınordu Göztepe’yi Konuk Ediyor

TFF 1. Lig’de kritik maçta düşme hattında yer alan Altınordu takımı, bu sene büyük bir hayal kırıklığı yaşatan İzmir ekibi Göztepe’yi konuk ediyor. Haftanın kapanış maçında karşı karşıya gelecek olan iki takımın maçı aynı zamanda bir İzmir derbisi.

Ülkemizde derbi daha çok büyük takımların arasındaki maçlar gibi algılanıyor olsa da bu aslında hatalı bir anlayış. Spor müsabakalarında derbi kelimesi aynı şehrin iki takımı arasındaki rekabeti tanımlamak için kullanılan bir kavram. Bizim ülkemizdeki üç ezeli ve büyük rakibin üçünün de İstanbul takımı olması aslında bu yanlış algıya neden oldu yıllar içerisinde. Yani Galatasaray ve Beşiktaş maçı mesela, bu iki takımın büyüklükleri sebebi ile değil iki takımın da İstanbul ilinin birer temsilcisi olması sebebi ile derbi olarak anılıyor. Bu anlamda Göztepe ve Altınordu’nun her ikisinin de birer İzmir takımı olması sebebiyle bu maç iki takımın ligdeki kritik konumları kadar İzmir derbisi olması sebebiyle de ayrıca önem taşıyor.

Göztepe Aradığını Bulamadı

2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşen Göztepe takımı, 2022 23 futbol sezonunun hazırlık döneminde hedefi Süper Lig olarak belirlemiş ve bu doğrultuda TFF 1. Lig’in kadro değeri en yüksek takımlarından birini oluşturmuştu. Pek çok transfere imza atan takımda hedef öncelikle şampiyonluk, olmazsa da ikinci olarak direkt Süper Lig’e çıkmaktı. Göztepe takımının Süper Lig’e mutlaka dönmek istemesinin bir nedeni de 2023 24 futbol sezonunda Cumhuriyet’in 100. yılının kutlanacak olmasıydı. Atatürk için her zaman ayrı bir yeri olan İzmir kentinin Cumhuriyet’in 100. yılında Süper Lig’deki tek temsilcisi olmayı hayal ediyordu sarı kırmızılı camia.

Sezona büyük umutlarla Turgay Altay önderliğinde giren takım ilk hafta Sakarya deplasmanında sezonu 3 puanla açsa da sonrasında ciddi bir üşüş yaşadı ve üst üste puanlar kaybederek adeta galibiyete hasret kaldı. Turgay Altay hem kendi kadrosunda ısrar edip yeni transferlere çok fazla şans tanımadı hem de verim alamasa da 4 3 3 formasyonunda diretti. Sonuç olarak Turgay Altay ile sadece 1 galibiyet alan takım hoca değişikliğine gitti ve teknik direktörlük konusunda çok da tecrübeli olmayan Ekrem Dağ takımın başına geldi. Ama açıkçası o da beklenen katkıyı yapamadı ve Göztepe, şampiyonluk parolası ile girdiği sezonda orta sıra takımı olarak kaldı.

Altınordu

Altınordu Da Hayal Kırıklığı

Göztepe gibi İzmir’in bir diğer temsilcisi olan ve bu akşam sahasında Göztepe’yi ağırlayacak olan Altınordu takımı da 2022 23 futbol sezonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşıyor ve yaşatıyor. Bir dönem altyapısından çıkardığı oyuncularla adından söz ettiren ve herkesin imrenerek baktığı Altınordu hem oyuncu yetiştirme hem de yarışmacılık anlamında bu sene çok kötü bir performans sergilemekte. Altınordu takımı bu sezon kümede kalma mücadelesi veriyor ve düşme ihtimali de bir hayli fazla.