2021 Yılı Göztepe İçin Nasıl Geçti

Türk futbolunun en değerli taraftarlar gruplarından birine sahip olan ve futbolumuzun en köklü temsilcileri arasında sayılan Göztepe için 2021 yılı sancılı bir yıl oldu. İzmir’in Sarı Kırmızılı temsilcisi, 2017/2018 sezonunda 6’ıncı bitirdiği Süper Lig’de her geçen sezon daha kötü gitmeye devam ederken, 2021/2022 sezonu Göztepeli taraftarlar için tam anlamıyla hayal kırıklığıydı.

Uzun süredir devam eden düşüşüne 2020/2021 sezonunda belirli ölçüde engel olabilen Göztepe, 2021/2022 sezonunda kümede kalma mücadelesi veriyor.

2021 Göztepe’yi Üzdü

2020/2021 sezonunda uzun zamandan beri gösteremediği performansı göstermeyi başaran ve önce İlhan Palut, sonra da Ünal Karaman’ın dokunuşlarıyla birlikte sezonu topladığı 51 puanla birlikte 10’uncu sırada tamamlayan Göztepe, 2021/2022 sezonunda tam anlamıyla kâbus yaşadı. Kapasitesi tartışmalı kadrosunu yaz transfer döneminde iyi transferlerle güçlendirmeyi başaramayan Göztepe, sezona başladığı teknik direktörü Ünal Karaman ile de anlaşmazlık yaşayınca teknik direktör değişikliğine gitti ve Nestor El Maestro ile anlaşmaya vardı.

 Sırp asıllı İngiliz teknik direktörle birlikte oyununda belirli ölçüde iyileşmeler yaşasa da kadro kapasitesinin yetersizliği nedeniyle olumlu sonuçlar almayı başaramayan Göztepe, iyi bir oyun ancak kötü bir skor serisi yaparak bitirdiği ilk devrede topladığı 15 puanla birlikte küme düşme hattında ilk yarıyı tamamladı. Göztepeli taraftarlar, bir yandan teknik direktörü Nestor El Maestro’nun oyunundan duydukları memnuniyeti, diğer yandan ise daha faydacı bir oyuna geçiş yapılıp yapılmamasının gerekliliğini konuşuyorlar. İzmir temsilcisi, 2021 takvim yılı içerisinde oynadığı 44 Süper Lig maçından 12 galibiyet, 11 beraberlik ve 21 mağlubiyetle ayrılarak ne kadar kötü bir sene geçirdiğini sonuçlara da yansıtmış oldu.

2021’in Kazanımı: İrfancan Eğribayat

Göztepe’de kadronun ve sonuçların geriye doğru gitmesine rağmen oyunda var olan gelişimin yanı sıra bazı oyuncuların da gelişim gösterdiğini söylemek mümkün. Bu oyunculardan en çok öne çıkanlardan birisi ise kuşkusuz 2020/2021 sezonunun başında Adanaspor’dan transfer edilen 23 yaşındaki kaleci İrfancan Eğribayat. 500 bin Euro bonservis bedeliyle kadroya katılan genç eldiven, kalesinde gösterdiği performansla birlikte Göztepe’nin birçok maçta puanla ayrılmasını sağlarken, özellikle 2021/2022 sezonunda yaptığı kurtarışlar Göztepe’nin daha da kötü bir puanla devreyi kapatmasını engelledi. Pek çok maçta yaptığı kurtarışlar, refleksleri ve takımına olan bağlılığı ile birlikte Göztepe taraftarının sevgilisi olan 23 yaşındaki eldiven için Göztepe’nin en büyük kazanımlarından biri dense yanlış olmaz.

Gösterdiği bu performansla birlikte takdirleri ve alkışları toplayan İrfancan Eğribayat, aynı zamanda Göztepe’nin kapısının da çalınmasını sağladı. 2021/2022 sezonunun başında Muslera’dan boşalacak kaleyi İrfancan Eğribayat ile doldurmak isteyen Galatasaray, İzmir temsilcisi ile masaya oturduysa da iki taraf arasında anlaşma sağlanamayınca İrfancan Göztepe’de kaldı. 2021/2022 sezonunda Muslera’nın sakatlanması ve hatta sezonu kapattığı iddiasının ortaya atılmasıyla birlikte İrfancan Eğribayat’ın adı tekrar Galatasaray ile anılmaya başlandı.