Yeşil Timsah Kan Ağlıyor

Biz zamanlar Süper Lig’de şampiyon olan ve ülkemizi Avrupa’da temsil eden Yeşil Timsah lakaplı Bursaspor bugün 2. Lig’de orta sıra mücadelesi veriyor. Yeşil beyazlı takımın geldiği bu nokta gerçekten de üzerine belki de tez yazılması gereken bir konu. Sezon başında borç batağında olan takım 2. Lig’de bile sahaya çıkamayacak durumdaydı aslında. Peki ama ne oldu da şampiyon bir takım bu noktaya geriledi?

Her Gelen Borcu Artırdı

Bursaspor takımı 1963 yılında kuruldu. 5 amatör kulübün birleşmesi ile kurulan takım renklerini Bursa’nın yeşilinden ve Uludağ’ın da karından aldı. Ambleminde kurucusu olan 5 kulübü simgeleyen farklı renkte 5 yıldız bulunur.

Uzun yıllar Süper Lig’de oynadıktan sonra küme düşen takım 2005 – 2006 yılında yeniden Süper Lig’e döndü ve döndükten kısa süre sonra da 2009 – 2010 sezonunda Süper Lig’i şampiyon tamamlayarak çok büyük bir başarıya imza attı ve Süper lig tarihinde şampiyon olmayı başaran 5. takım oldu. Daha sonrasında Başakşehir takımı da şampiyon olarak Süper Lig tarihinde şampiyonluk yaşamış 6. takım olmuştu.

Şampiyon olduktan sonra Uefa Şampiyonlar Ligi’ne katılan takım çok büyük bir gelirin de sahibi olmuştu ama işte zaten ne olduysa bu gelirlerden sonra oldu. Yapılan yanlış transferler sonucunda muazzam gelirlere rağmen takım borçlanmaya başladı. Bu borçlanmalarla ilgili de sayısız dedikodu atıldı ortaya ve kulübün kasasının bilinçli olarak boşaltıldığı, birilerinin bilinçli bir şekilde Bursaspor’un parasını harcadığı ve hatta Bursaspor üzerinden kendi ceplerini doldurduğu iddia edildi ama bu iddialar hiçbir zaman somutlaştırılamadı ve Bursaspor takımı günden güne borç batağına daha da saplandı.

2019 yılında Süper Lig’den düşen takım TFF 1. Lig‘deki ilk senesinde Süper Lig’e dönme hedefi ile mücadele etti TFF 1. Lig’de ancak bu hedefine ulaşamadı ve 2. Lig‘de geçirdiği3 sezonun ardından da TFF 2. Lig’e düştü. Geçen sezonu TFF 2. Lig’de geçiren takım sezon boyunca bir alt lige düşme korkusu ile mücadele etti ama lige tutunmayı başardı. Bu sezonun başında da lisans alamama tehlikesi ile karşı karşıya kaldı yeşil beyazlı takım. Bu sezonki sorunu çözse de sorunlar bitmedi Bursaspor’da ve gelecek sene takımın ne durumda olacağı merak konusu.

Yeşil Timsah

Yeşil Timsah Eski Günlerine Döner mi?

Yeşil Timsah lakaplı takım Avrupa’da fırtına gibi estiği yıllarda timsah yürüyüşü isimli bir gol sevinci ile de dikkat çekmişti. Tabii bugün artık o güzel günler çok uzaklarda kalmış bir hayal gibi Bursaspor taraftarı için. Takım hala çok güçlü bir taraftar desteğine sahip ama kulübün ekonomik krizi taraftar desteği ile aşılabilecek gibi değil ve Bursa’nın varlıklı insanları da takımı kaderine terk etmiş durumdalar. Görünen o ki Yeşil Timsah kısa sürede eski günlerine dönecek durumda değil, gelecek karanlık Yeşil Timsah için.