Stefan Kuntz: Milli Kaos

Milli takım teknik direktörü Stefan Kuntz, dün oynanan ve kaybedilen Japonya maçının ardından ilginç açıklamalar yaptı. Alman teknik adamın sözleri spor kamuoyunun gündemine otururken Türk spor kamuoyunda Alman teknik adama yönelik tepkilerin de dozajı iyice arttı. Artık Stefan Kuntz ile milli takımın devam etmesine imkansız gözüyle bakılıyor.

Stefan Kuntz Açıklamaları

Japonya Farkı Kaçırdı

Türkiye ile Japonya’yı karşı karşıya getiren ve maçtan ziyade maç sonu Stefan Kuntz’un sözlerinin konuşulduğu hazırlık maçını Japonya 4 – 2 kazanmayı başardı. Maç 4 – 2 bitmiş olsa da aslında Japonya takımı tarihi bir farkı kaçırdı milli takımımız karşısında.

Maça çok hızlı başlayan Japonya takımı daha 35. dakikada zaten 3 -0 öndeydi milli takımımız karşısında. İlk yarının son dakikalarında milli takım 1 gol bulup devreye 3 – 1 ile girse de ikinci yarıda da yine Japonya üstünlüğü vardı sahada. Milli takım skoru 3 – 2 yaptığında bile maçı izleyen herhangi birinin bu maçı Japonya’nın kazanacağından bir şüphesi yoktu. Nitekim skor 3 – 2 olduktan sonra tempoyu tekrar artıran Japonya bir penaltı kazandı ve penaltı golü ile skor 4 – 2 oldu.

Maçı 4 – 2 kaybeden milli takımda 90 dakika bittiği anda artık Stefan Kuntz ile devam edilemeyeceğini muhtemelen futbolcular bile biliyorlardı artık. Zaten maç sonunda Alman teknik adamın sözleri de gemilerin yakıldığının bir göstergesiydi aslında.

Stefan Kuntz’un maç sonu açıklamaları olmasa belki Alman teknik adamın milli takımdaki ömrünün biraz daha uzayacağı düşünülebilirdi ama Stefan Kuntz da aslında bir anlamda beni kovun dedi açıklamaları ile. Bu saatten sonra Kuntz’un oyunculara oyuncuların da Alman teknik adama herhangi bir güveninin olamayacağının kanıtıydı bir anlamda yapılan açıklamalar.

Stefan Kuntz Açıklamaları

Maçtan sonra basın mensuplarının karşısına çıkan Stefan Kuntz, oyuncuların bazılarının milli takıma yüzde yüzlerini vermediklerini iddia etti ve bir anlamda üzeri kapalı olarak kötü gidişatın suçunu oyunculara attı. Japonya hem maçından önce Abdülkerim Bardakçı izin alarak takımdan ayrılmıştı. Stefan Kuntz, şu an ligin en formda stoperi olan Abdülkerim Bardakçı’yı Ermenistan maçında yedek bırakmış ve Abdülkerim Bardakçı’nın sonrasında izin alarak takımdan ayrılması da uzun süre konuşulmuştu.

Japonya maçının ardından Alman teknik adamın açıklamalarının muhataplarından birinin de Abdülkerim Bardakçı olduğu iddia edildi ancak Alman teknik adam isim vermeden birden fazla oyuncuya yönelik eleştirilerde bulundu. Alman çalıştırıcının Japonya maçının ardından söylediği ve çok ses getiren sözler şöyleydi;

”Maçtan önceki uyarılarımızı sahada uygulayamayan oyuncular vardı. Bazı futbolcular Japonya’ya fiziksel olarak yanıt verecek seviyede değildi. Eğer takım olarak bir şeyler kazanmak istiyorsak, herkes elinden geleni yapmalı. Oyuncuların Milli Takım için yüzde yüz performanslarını sahada göstermesi gerekiyor. Canımı en çok acıtan şey; oyuncuların bunu yapmamaları. Yanıt sahada verilir, maç sonu röportajlarında değil.”