Ünal Karaman’ın Göztepe Ayrılığı

2019/2020 sezonunda Trabzonspor ile oldukça iyi bir performans sergileyen ve neredeyse şampiyonluğa yaklaşan Ünal Karaman, sonrasında yönetimle yaşadığı sıkıntılar nedeniyle kulüpten ayrılmış yerine gelen Hüseyin Cimşir ise Trabzonspor taraftarına göre şampiyonluğun kaybedilmesinde etmen olmuştu.

Karaman aynı sezon Rizespor’un başına geçtiyse de orada pek bir varlık gösteremedi ve 9 maçtan sonra Rize’den ayrıldı. 2020/2021 sezonunun 21. Haftası itibariyle İzmir temsilcisi Göztepe’de koltuğu devralan tecrübeli hocanın bu kulüpteki macerası da 31 Ağustos 2021 itibariyle son bulmuş oldu.

Ünal Karaman’ın Kredisi Bitti

Sarı kırmızılı Göztepe başında çıktığı 24 maçta 1.17 puan ortalaması tutturan Ünal Karaman’ın oynattığı futbol ne kadar iyiydi veya bu futbolu kendisi de oynatmak istiyor muydu bunu bilmek zor ancak ülkemizin futbol camiasında kaderi kötü yazılanlar teknik direktörler olduğu için bu soruların da pek bir önemi kalmıyor.

Süper Lig’de teknik direktör kıyımı durmaksızın devam ediyor ve burada sorulması gereken sorulardan birisi de ligimizin Ünal Karaman gibi tanınan ve tecrübe sahibi hocalarının neden bu duruma göz yumduğu olmalı.

Karaman’ın Neresinden Tutmalı?

Değinildiği gibi Ünal Karaman’ın Göztepe’de bir destan veya peri masalı yarattığını söyleyemeyiz. Ancak takımın beklentileri çerçevesinde takımı orta sıralara yerleştirerek ve orada tutarak sezonu tamamlayan bir hoca olduğu da kesin.

2020/2021 sezonunun fikstürüne bakıldığında son 10 maçta 12 puan toplayan ligin son üç maçında da mağlubiyet alan Ünal Karaman’dan memnun kalmamak için yönetim adına geçerli sebepler vardı. 2021/2022 sezonuna Ünal Karaman ile başlama kararı alan Göztepe, kuvvetle muhtemel hocanın da istekleri de gözetilerek transferler yaptı, lige Ünal Karaman’ın taktikleri doğrultusunda hazırlanmaya başladı.

Tüm bunlar hemen hemen üç aylık bir süreyi kapsıyorken alınmayan bu karşılıklı kararın ligin üçüncü haftasında alınmasının kime nasıl bir faydası olabilir? Ünal Karaman Hoca ile karşılıklı anlaşarak yollarını ayıran Göztepe yönetimi bu üç maçta alınan 2 beraberlik bir mağlubiyetten memnun kalmadıysa bir önceki sezonun sonunda bundan çok daha iyi olmayan bir performans sonrasında neden hoca ile devam kararı almıştır?

Veya Ünal Hoca’nın kredisi geçen sezondan bu yana azalıyorduysa da neden yaz dönemi bu hocayla geçirilmiştir? İşte bu sorular futbolseverlerin sorması gereken sorulardan bazıları olabilir.