Göztepe’nin İlk 2 Haftası Nasıldı

Taraftarıyla, kültürüyle, kattığı değerle ligin olmazsa olmazlarından birisi Göztepe… İzmir ekibinin, bizlere, futbolun alabildiğine endüstriyelleştiği bir ortama romantik bir sokaktan bakabilme imkânı sunduğu için de ayrı bir önemi var. Özellikle Süper Lige yükseldikleri 2017/2018 sezonunda ligi altıncı olarak bitirmeleriyle birlikte ligin gediklisi olup olmayacakları ve uzun vadede Bursaspor’un veya Başakşehir’in gerçekleştirdiği mucizeyi gerçekleştirmeye aday olup olmayacakları sorgulanan bir ekip olmuşlardı.

Göztepe’den Serbest Düşüş

Sarı kırmızılı Göztepe belki ligin gediklisi oldu yükseldiği ligde mevcudiyetini koruyor ancak işler beklenildiği kadar olumlu da geçmedi. 2018-2019 sezonunda 15. Olarak sarsılan ve küme düşmekten kurtulan Sarı-Kırmızılılar sonraki sezonlarda bitirdikleri sıralamalarla birlikte orta sıra takımı hüviyetini kazanmış oldular.

Bu noktada Göztepe adına belirtmek gerekir ki Teknik Direktör şanssızlığı da yaşadılar. Ligdeki en iyi pozisyonlarını yakaladıkları Tamer Tuna hoca ile yolları ayrıldıktan sonra Kemal Özdeş, Bayram Bektaş, İlhan Palut gibi hocalarla çalışsalar da bu hocalar da büyük ölçüde isteneni veremedi, özellikle Tamer Tuna’ya benzer bir etki yaratma ihtimaline daha yakın olan İlhan Palut hoca ile kan uyuşmadı.

Nitekim 2021 yılının ilk ayında İlhan Palut ile de yollar ayrıldı ve o süreden beri tecrübeli hoca Ünal Karaman ile devam ediliyor.

Göztepe’nin Durumu Can Sıkıcı

Ünal Hoca, genel anlamıyla 4-2-3-1 olarak oynattığı takımının başında geçirdiği yarı sezonda 21 maça çıktı ve 26 puan toplayarak sezonu bitirdi. Bu sezona gelindiğinde ise hem takıma alışmış olması hem de Trabzonspor’un başındayken oynattığı oyunla daha fazlasını vaat eden hocanın takımı ilk iki haftaya pek istediği gibi başlayamadı.

Sezonun ilk maçında oynanan müsabakada 4-1-4-1 formasyonuyla oynadılar ve Antalyaspor’dan bir puanı son dakika attıkları golle kopardılar. Ligin ikinci haftasında ise 4-2-3-1’e geri dönen Ünal Hocanın takımı Yeni Malatyaspor’a kendi evlerinde 1-0 yenildi ve 2 haftayı 1 puanla kapatmış oldu.

Ligin ilk haftaları yazdan dönüş nedeniyle biraz daha hazırlık olarak görülen haftalar olsa da buralarda alınan puanların hem takımın ivmelenmesi adına hem de hocanın üzerindeki baskıyı azaltması adına önemi var. Bu noktada bir eleştirinin de her geçen sezonda kadro kalitesinin daha da düşmesini beceren Göztepe yönetimine getirilmeli.