Ümraniyespor: Büyük Çöküş

Trendyol 1. Lig’in son sırasında yer alan İstanbul ekibi Ümraniyespor, çok değil sadece bir sene önce Süper Lig’de boy gösteriyordu. Oynadığı 7 maçta henüz galibiyet alamayan takıp rakip filelere de sadece 2 gol gönderebildi. Kalesinde 13 gol gören takımın bu 7 maçta sadece 2 beraberlikle topladığı 2 puanı var. Düşmenin en büyük adayı olan Ümraniyespor için tehlike çanları yüksek sesle çalmaya başladı.

Ümraniyespor

Ümraniyespor Çok Kötüydü

2021 – 2022 futbol sezonu sonunda TFF 1. Lig’i şampiyon Ankaragücü ile aynı puanı toplayarak averajla 2. sırada bitirmişti. Statü gereği direkt olarak Süper Lig’e yükselen takım 2022 – 2023 futbol sezonunda Süper Lig’de mücadele etti.

Geçen sezon 19 takımla başlayan Süper Lig’de sezon sonunda 4 takım düşecekti ve her takım bir haftayı maç yapmadan yani bay geçiyordu. Ülkemizin yaşadığı ağır deprem felaketi sonrasında depremden etkilenen iki Süper Lig takımı Gaziantep FK ve Hatayspor ligden çekilme talebinde bulundu. Türkiye Futbol Federasyonu, gelecek sezonda da Süper Lig’de kalmaları kaydı ile bu talepleri kabul etti ve sezon sonuna kadar bu iki takımın maçlarda 3 – 0 hükmen mağlup sayılmasına karar verdi.

Bu gelişmenin ardından ligdeki takım sayısı 17’ye indi ve bu iki takım için küme düşme kaldırılınca sezon sonunda küme düşecek takım sayısı da ikiye inmiş oldu. Küme düşen iki takımdan biri oldu İstanbul ekibi Ümraniye. Diğer takım ise Giresunspor oldu.

Geçen sezon Süper Lig’de 36 maça çıkan takım ikisi hükmen olmak üzere toplamda 7 galibiyetle bitirdi sezonu. 9 maçta da berabere kalan takım 30 puanla 17. sırada yer aldı ve küme düştü. Kendisinden sonra küme düşen takım olan Giresunspor ile bile arasında 10 puan fark vardı İstanbul ekibinin. Ayrıca tüm ikinci devre boyunca maçların tamamında hükmen mağlup sayılan Hatayspor’un 23, Gaziantep FK‘nin 25 puan ile sezonu bitirdiği göz önüne alınırsa ne kadar kötü bir sezon geçirdiği daha net anlaşılır İstanbul ekibinin.

Küme Düştükten Sonra Dağıldı

Takım bu kötü performansın ardından küme düştü ve orada da başka bir sorunla karşı karşıya kalındı. Süper Lig’e çıkan takım kadrosunu baştan aşağıya yenilemiş ve pek çok yabancı oyuncu transfer etmişti. Süper Lig’de mücadele edildiğinde elde edilen gelirlerle TFF 1. Lig gelirleri arasında çok fark olduğundan ve Süper Lig’de elde edilen gelirler zaten 2022 2023 sezonu kadrosu için harcandığından İstanbul ekibinin kadrosunu korumasına imkan yoktu. Daha zaten alt ligde yabancı sınırı Süper Lig’e kıyasla çok daha az kontenjana sahip olduğundan yabancı oyuncuları ile de yollarını ayırması gerekti Ümraniyespor’un.

Sonuç olarak yetersiz kadro, moralsiz bir takım ve plansız, programsız bir süreç sonucunda gelinen noktada Ümraniyespor bugün TFF 1. Lig için bile yetersiz bir takım haline dönüştü.