İstanbulspor – Galatasaray Maçında İlginç Olay

Süper Lig’in 3. haftasında oynanması gereken İstanbulspor – Galatasaray maçı dün akşam oynandı ve maçtaki bir olay maçın önüne geçti. Galatasaray maçı tek golle kazanıp 3 puanı hanesine yazdırırken maç kadar Kerem ve Mauro Icardi’nin paslaşarak kullanıp kaçırdıkları penaltı pozisyonu konuşuldu maçtan sonra. Sarı kırmızılı takım maç fazlası ile liderliğe yükseldi İstanbulspor maçının ardından.

İstanbulspor Varlık Gösteremedi

Sarı kırmızılı takım İstanbulspor deplasmanında çok baskılı bir oyun oynadı ve pek çok pozisyon buldu. Henüz maçın 3. dakikası oynanırken Galatasaray iki tane yüzde doksan dokuzluk gol pozisyonunu değerlendirememişti. Maçın 37 dakikasında ise baskı penaltı getirdi ve penaltıda topu eline alan Mauro Icardi sonrasında topu Kerem’e verdi.

Kerem Aktürkoğlu penaltıda topu kaleye vurmadı ve pas vermeyi tercih etti. Kerem Aktürkoğlu’nun pasında Mauro Icardi, kaleci de diğer köşeye atladığı için boş kale ile karşı karşıya kaldı ancak topu dışarı vurdu. Kaçan penaltıdan sadece 5 dakika sonra ise gol geldi ve golde aynı ikilinin imzası vardı. Kerem’in asistini gole çevirdi Icardi. Maç boyunca İstanbulspor pek bir varlık gösteremezken Galatasaray hak ettiği 3 puanı tek golle aldı.

İstanbulspor

Penaltıya Dair Yorumlar

Maçtan sonra basın mensuplarının karşısında çıkan her iki hocaya da penaltı pozisyonu soruldu elbette. Okan Buruk oyuncularının kararına saygı duyduğunu söylerken İstanbulspor teknik sorumlusu ise penaltıyı eleştirse de çelişkili ifadeler kullandı aslında.

İstanbulspor teknik sorumlusu Olcay Demir penaltıyı eleştirdi ve şöyle yorumladı; “Oyuncular biraz öyle algıladılar. Saha içinde de biraz gerginlik oldu. Biz maçı 0-0’a kilitlemiştik. Böyle bir şey yapmak doğru mu? Bence doğru değil. Messi yaptı. Dünyada, Avrupa’da örnekleri var. Yapılabilir ama maç 0-0 iken yapılmaz, bence saçma. Zaten boş kaleye de golü atamadı. Saygısızlık olarak addetmiyorum. Bu penaltı atışı kurallar içindeyse bunu yapmaya hakkı var. Maç 3-0, 5-0 olsaydı saygısızlık olurdu. Bence saçma bir şey yaptılar”

Galatasaray teknik direktörü Okan Buruk ise penaltıyı kaçıran oyuncularına sahip çıktı. Okan Hoca penaltıyı şu sözlerle yorumladı. “Bu uzun zamandır kendi aralarında konuştukları bir şeydi. Bugün denediler. Tabii ki penaltı kaçabilir. Oyuncularımın orada aldıkları sorumluluğa saygı duyuyorum. Geçen seneden beri bunu duyuyorduk. Kendilerinin bir özgüveni var. Penaltı atılabilir, kaçabilir. Ben oyuncularımın yanındayım. Rakibimize karşı saygısızlık olarak anlaşılmasını istemiyorum.

İki futbol adamının dışında spor yorumlarının da farklı fikirleri vardı penaltıya dair. En sert yorum Galatasaray ile davalık olan eski hakem Ahmet Çakar’dan geldi. Ahmet Çakar, penaltıyı laubalilik diye nitelendirirken bir diğer eski hakem Erman Toroğlu da rakibi hafife almakla itham etti sarı kırmızılı oyuncuları. Galatasaraylı eski oyuncu yayıncı kuruluş yorumcusu Emre Aşık, penaltının maça renk kattığını söylerken son zamanların yıldızı parlayan yorumcusu Orhan Uluca ise penaltıyı övdü ve penaltıdan daha kolay bir pozisyon yaratılıyorsa o yapılan doğrudur yorumunu yaptı.