Türk Takımlarının Avrupa’daki Rakipleri

2022 2023 futbol sezonunda Avrupa’da üç kupada da son 16 turuna geçildi ve bu turnuvalarda Türk takımlarının rakipleri belli oldu. 2022 2023 futbol sezonunda ülkemizi Uefa Şampiyonlar Ligi’nde temsil eden bir takımımız bulunmazken Uefa Avrupa Ligi’nde bir, Uefa Konferans Ligi’nde ise iki takımla son 16 turuna kalmayı başardık. Uefa Avrupa Ligi’ndeki temsilcimiz Fenerbahçe olurken Uefa Konferans Ligi’nde ise Başakşehir ve Sivasspor ülkemizi son 16 turunda temsil edecek Türk takımları.

Türk Takımlarının

Fenerbahçe Sevilla İle Eşleşti

Uefa Avrupa Ligi’ndeki tek temsilcimiz Fenerbahçe son 16 turunda Uefa Şampiyonlar Ligi’nden gelen bir takım olan Sevilla ile eşleşti. İspanyol ekibi ile Fenerbahçe daha önce de bir Avrupa serüveninde karşılaşmış ve Fenerbahçe rakibini elemeyi başarmıştı. Fenerbahçe için çok daha kolay rakipler vardır ne var ki şansız bir şekilde bir İspanyol kulübü ile dahası Uefa Şampiyonlar Ligi’nden gelen bir takımla eşleşti temsilcimiz. Tek tesellimiz ise Manchester United, Roma ve Arsenal gibi bu kupanın halihazırda en büyük üç favorisi olarak görülen takımlardan biri ile eşleşmemek oldu bu turda. Ama genel olarak bakarsak Türk takımlarının kura şansı pek de iyi değildi bu sene.

Türk Takımlarının Uefa Konferans Ligi’ndeki Rakipleri

Uefa Konferans Ligi’nde açıkçası bir iyi bir de kötü hatta belki de çok kötü bir kura çektik. Ayrıca Sivasspor’un ligdeki konumu düşünüldüğünde önceliğinin Uefa Konferans Ligi olmayacağı çok açık. O sebeple çeyrek finale muhtemelen bir takımla devam edecek ülkemiz Uefa Konferans Ligi’nde

Sivasspor takımı İtalyan devi Fiorentina ile eşleşti. Fiorentina Türk futbolseverlere yabancı bir ekip değil elbette. Teknik direktör Fatih Terim bir dönem İtalyan kulübünün çalıştırmış ve orada güzel izler bırakmıştı. Fiorentina taraftarının sevgilisi olan Fatih Terim, Fiorentina’yı İtalya Kupası’nda da finale çıkartmıştı. Ancak final maçından önce takımdan ayrılan Fatih Terim, gelecek sezon için ise dünya devi Milan ile anlaşmıştı. Ayrıca Uefa Konferans Ligi grup aşamasında Başakşehir ile aynı gruptaydı Menekşeler lakaplı İtalyan temsilcisi. Haliyle gayet iyi bildiğimiz bir takım Fiorentina takımı ve dürüst olmak gerekirse de Sivasspor’dan bir değil birkaç gömlek üstün bir takım. Sadece kadro kalitesi ile değil tecrübesi ile de bu turu geçebilir Fiorentina. Dolayısıyla gerçekçi konuşmak gerekirse turun mutlak favorisi İtalyan temsilcisi. Hatta Fiorentina kurası bu sene Türk takımlarının Avrupa kupalarında çektiği en zor kura diyebiliriz rahatlıkla.

Uefa Konferans Ligi’ndeki bir diğer temsilcimiz Başakşehir ise tabiri caizse dişine göre bir rakip buldu kendisine. Belçika temsilcisi Gent ile eşleşen takımımız turun favorisi olarak gösteriliyor. Zaten görkemli grup performansının ardından Başakşehir takımı için kupanın favorilerinden biri yorumları da yapılıyordu. Belçika’da 5. sırada yer alan Gent takımı son haftalarda da form düşüklüğü yaşıyor. Temsilcimizin turu geçememesi sürpriz olur.

Ülkemizin içinden geçtiği bu zor günlerde Avrupa’daki üç takımımızın da yüzümüzü biraz olsun güldürmesini umut ediyoruz.