TFF 1. Lig’in Tepesi Karışık

TFF 1. Lig, sonra yılların en heyecanlı en çekişmeli sezonlarından birini yaşıyor 2022 23 futbol sezonunda. Sezona şampiyonluk parolasıyla giren 4 takımdan Göztepe beklentilerin çok uzağında kalsa da Samsunspor, Eyüpspor ve Rizespor zirve mücadelesini sürdürüyorlar. Özellikle ikincilik yarışında Pendikspor ve Keçiörengücü gibi sürpriz takımların da katılımı sayesinde muazzam bir çekişme mevcut.

TFF1. Lig Favorileri Beklentileri Karşıladı

Sezon başında kağıt üzerinde dört büyük favorisi vardı ligin. İlk ikisi, 2021 22 futbol sezonunda Süper Lig’den düşen takımlar Rizespor ve Göztepe’ydi. Diğer iki büyük şampiyonluk adayı ise geçen sene de hedefi Süper Lig olarak koyan ve adeta bu hedefin kıyısından dönen iki takım olan Samsunspor ile Eyüpspor’du. Bu dörtlünün zirvede yer alacağı diğer takımların bunların arkasında sıralanacağı bekleniyordu. Ancak Göztepe, Rizespor ve Samsunspor sezona oldukça kötü başladılar. Eyüpspor ise ilk haftalardan itibaren beklentilerin karşılığını verdi ve zirve mücadelesi yapmaya başladı.

Samsunspor ve Göztepe takımları sezonun ilk haftalarında hoca değişikliğine giderlerken Rizespor takımı ise kötü gidişe rağmen mağlubiyetler alınmaması ve puan kayıplarının beraberlikler sonucu yaşanması sebebiyle teknik direktörü Bülent Korkmaz’ın arkasında durmayı tercih etti. Sonuç olarak ligde henüz ilk 5 6 hafta sonunda Göztepe Turgay Altay ile, Samsunspor da Bayram Bektaş ile yollarını ayırdı. Göztepe’nin başına Ekrem Dağ, Samunspor’un başına ise Hüseyin Eroğlu getirildi. Bu değişiklikler farklı sonuçlar verdi. Ekrem Dağ, Göztepe’de fazla bir etki yaratamadı ve sarı kırmızılı İzmir ekibi orta sıra takımı olarak kalmaya devam etti. Diğer yandan Samsunspor da ise tam tersi söz konusu oldu. Kırmızı beyazlı ekip, Hüseyin Eroğlu önderliğinde ciddi bir çıkış yakaladı ve zirveyi zorlamaya başladı. Öte yandan Rizespor da bitiricilik sorununu çözdü ve golleri atmaya başlayınca 3 puanları toplamaya başlatıp onlar da ligin zirvesine doğru tırmanışa geçti.

TFF 1.

Bugün Gelinen Nokta

TFF 1. Lig’de 17 haftayı geride bıraktık ve ligin liderliğinde Eyüpspor takımı var. Oynadıkları oyunla bu senenin en büyük şampiyonluk adayı olduklarını net şekilde gösteriler ilk 17 hafta boyunca. 18. haftanın sonunda devre arasına girecek olan ligde de ilk yarıyı lider kapatmayı garantilediler. Ancak lige dair asıl çekişme ikincilik konusunda yaşanıyor. Neredeyse lig ikincisi her hafta başka bir takım oluyor. Samsunspor, Rizespor ve Pendikspor arasında sürekli bir ikincilik savaşı var ligde. Ve ikincilik kadar bu sene üçüncülük de önemli aslında. Çünkü 19 takımlı ligde ilk iki sıradaki takım direkt Süper Lig biletini alırken üçüncü sıradaki takım da geçen yıllardan farklı olarak direkt play off finaline kalıyor. Dört, beş, altı ve yedinci sıradaki takımlar ise play off’un diğer finalistti olabilmek için eleme usulü maç yapacaklar aralarında ve finale kalan takım lig üçüncüsü ile tek maç üzerinden Süper Lig’e yükselme maçı oynayacak.