Eyüpspor Bu Sene Kararlı

TFF 1. Lig’de 17. hafta geride kaldı ve son haftaların tamamında olduğu üzere 17. hafta sonunda da Eyüpspor ligde haftayı lider kapattı. 19 takımlı ligde devre arası 18. haftanın sonunda olacak. Yani TFF 1. Lig gelecek hafta sonu oynanacak maçların ardından devre arası tatiline girecek. Eyüpspor takımı iki hafta öncesinden ligin ilk yarısını lider bitireceğini zaten garantilemişti.

Bu sene ligde 19 takım olması sebebiyle her hafta bir takım o haftayı bay geçiyor, yani maç oynamadan geçiyor. Eyüpspor takımı da bay haftasını geçen hafta geride bıraktı. 17. hafta maçları öncesinde lig lideri olan İstanbul ekibi ile lig ikincisi Pendikspor arasındaki puan farkı 8. İstanbul takımı uzun süredir bu puan farkını koruyor.

Eyüpspor En Pahalı Kadrolardan Birine Sahip

2021 22 futbol sezonunda da yola Süper Lig hedefiyle çıkan İstanbul ekibi bu amacına ulaşamamıştı. Geçen sene de ligin en önemli takımlarından olan ve 1. Lig‘in en iyi kadrolarından birini kuran İstanbul ekibi bu sene geçen seneye kıyasla daha da pahalı ve geniş bir kadro kurdu. Şu dakikaya kadar da bu kadronun karşılığını fazlasıyla aldı İstanbul takımı. Eski Beşiktaşlı milli oyuncu İbrahim Üzülmez tarafından çalıştırılan takım sezon başında da ligin dört büyük şampiyonluk adayından biri olarak gösteriliyordu.

Kadrosunda R. Babel, Eze, Recep Niyaz, Alpaslan Öztürk, Ömer Bayram gibi Süper Lig seviyesinde oyuncuları kadrosunda barındıran Eyüpspor takımı çıktığı 16 maçta 11 galibiyet alırken 4 maçta da berabere kaldı. Ligde şimdiye kadar sadece 1 kez mağlup olan takım 24 gol atarken kalesinde ise sadece 9 gol gördü. İstanbul ekibi ligde en az yenilen takım durumunda ve ligde yediği gol sayısı 10 golün altında olan da tek takım yine Eyüpspor.

Eyüpspor

Diğer Şampiyonluk Adayları

Sezon başında ligin favorisi olarak gösterilen dört takım vardı. Bunlar Göztepe, Rizespor, Samsunspor ve Eyüpspor’du. Rizespor ve Göztepe 2021 22 sezonunda Süper Lig’den düşen iki takımken aynı sezonda Eyüpspor ve Samsunspor da Süper Lig hayaliyle kadrolarını kurmuşlar ama sezon sonunda hayal kırıklığına uğramışlardı. Bu sene dört takım da TFF 1. Lig için oldukça kaliteli kadrolar kurdular, hatta o kadar ki Samsunspor takımı için sezon başında Süper Lig seviyesinde kadro kurduğu söyleniyordu. Ancak sezona iyi başlayabilen tek takım Eyüpspor’du bu dörtlü arasında. Samsunspor ve Göztepe ise kötü başlangıcın ardından daha 5. 6. haftada hoca değişikliğine gittiler. Hoca değişikliği sonrasında Göztepe’de çok bir şey değişmezken Samunspor takımı yavaş yavaş toparlandı ve üst sıralara doğru tırmandı. Rizespor takımı ise bitiricilik konusunda kendini geliştirdiği anda üst sıralara doğru tırmanmaya başladı. Bugün gelinen noktada Rizespor ve Samsunspor da artık zirve adayları konumunda.