Samsunspor da Hoca Arıyor

Son yıllardaki en çekişmeli sezonlardan birinin yaşanacağının sinyallerini veren TFF 1. Lig’de favoriler adeta dağılmış durumda. 2022 23 futbol sezonunun başında ligin favorisi olarak gösterilen dört takım vardı. Uzun süredir Süper Lig’i hayal eden Samsunspor, TFF. 1. Lig’e çıktığından beri burada kalmaya pek de niyetli olmadığını belli eden ve Süper Lig hedefini hep yineleyen Eyüpspor zaten geride kalan 2021 22 futbol sezonunda da ligin iddialı takımlarındandı. Bu iki takıma ek olarak 2021 22 futbol sezonu sonunda Süper Lig’den düşen Göztepe ile Rizespor da bu ligde bir sene kalıp hemen Süper Lig’e yükselmek istediklerini hem açıkça söylemlere dökmüş hem de transferlerdeki tavırlarıyla bu hedefi doğrulamışlardı.

Favoriler Beklentilerin Çok Uzağında Kaldı

Ne var ki kağıt üzerindeki favoriler ligin başlamasıyla birlikte adeta dağıldılar. Favoriler arasında sadece Eyüpspor istediklerini ve kadro kalitesini sahaya yansıtmayı başarabildi. Geride kalan 6 haftada çıktığı 4 galibiyet, 1 beraberlik ve 1 mağlubiyet ile 13 puan toplayan takım liderliği elde etmeyi başardı. Diğer üç takım ise seyircileri ve camiaları için büyük hayal kırıklığı yarattılar.

Samsunspor 6 maç sonunda ligde 2 galibiyet ve 3 beraberlikle 9 puanla 7. sırada kendisine yer buldu. Bu ilk bakışta çok da kötü bir tablo gibi görünmese de Samsunspor takımı bu sene öyle bir kadro kurdu ki pek çok ki bu kadronun zaten bir Süper Lig takımı kadrosu olduğunu ve Samsunspor’un şimdiden Süper Lig ekibi olduğunu yorumlarını yapmıştı. Yani kadro kalitesi ve beklenti sahaya yansısaydı Samsunspor takımının 6’da 6 ile lig lideri olması gerekiyordu. Üstelik Samsunspor, aldığı bu 3 beraberlikten birinde de Erzurumspor FK karşısında koca bir 45 dakikayı 11’e 10 üstünlükle oynamasına rağmen galip gelmeyi başaramadı.

Göztepe ve Rizespor ile Samsunspor’dan çok daha kötü bir grafik çizdi. Göztepe oynadığı 6 maçta sadece 2 kez galip gelebilirken 2 de beraberlik alıp 8 puan topladı ve kendisine ligde 11. sırada yer buldu. Rizespor ise bir maçı eksik olarak 5 maçta 1 galibiyet 3 beraberlikle 6 puan topladı ve 13. sırada yer aldı.

Saumsunspor

Samsunspor Ve Göztepe Hocalarını Gönderdi

Bu sonuçların ardından Samsunspor takımı hocası Bayram Bektaş ile yollarını ayırdı. Göztepe takımı da tıpkı Samsunspor gibi hoca değişikliğine gitti ve sezon başında takımı emanet ettiği Turgay Altay ile yollarını ayırma kararı aldı. Her iki kulüp de henüz yeni bir teknik adam ile anlaşma sağlamadı.

Rizespor ise yine benzer bir kararın eşiğinde. Geçen sezon Süper Lig’in son haftalarında takımın başına gelen Bülent Korkmaz ile bu sezona başlayan takım da hocasının performansından memnun değil ve olası bir kötü sonucun daha gelmesi halinde Bülent Korkmaz ile yol ayrımına gelinmesine kesin gözüyle bakılıyor.