Sakaryaspor ve Kocaelispor: Üvey Kardeşler

Trendyol 1 Lig’de bu sezon yer alan takımlar arasında Sakaryaspor ve Kocaelispor Süper Lig tecrübeleri, güçlü taraftar destekleri ve amansız rekabetleri ile fark yaratıyorlar. Marmara Bölgesi’nin Trednyol 1. Lig’de yer alıp da İstanbul’dan olmayan iki temsilcisi Sakaryaspor ve Kocaelispor. Balıkesir temsilcisi Bandırmaspor da bu iki takım arasında sayılabilir belki Marmara Bölgesi temsilcisi olarak ama Balıkesir ilimizin bir kısmı Ege Bölgesi’nde yer almakta.

Sakaryaspor ve Kocaelispor

Sakaryaspor ve Kocaelispor Rekabeti

Sakaryaspor, Trendyol 1. Lig’e geçen sezon yükselmiş bir takım. Seneler sonra sonra yükseldiği TFF 1. Lig’de ilk senesinde play ff yapmayı başarmıştı Sakaryaspor. Play off çeyrek finali maçında kendi sahasında Eyüpspor’u ağırlayan Sakaryaspor takımı normal süresi berabere biten maçta uzatmaların son saniyesinde yediği golle Süper Lig hayaline veda etmiş olsa da seneler sonra mücadele ettiği TFF 1. Lig’de daha ilk senesinde play off yaparak aslında gücünü ve tecrübesini göstermişti.

Bu sezon Sakaryaspor’a çok benzer profilde bir takım daha katıldı 1. Lig’e ve katılır katılmaz da Süper lig adayları arasında adı geçmeye başladı. Bu takım Sakarya ilinin komşusu olan Kocaeli’nin temsilcisi Kocaeslispor’du. Bu iki takım profil olarak birbirlerine çok benzeyen camialar. Sakaryaspor ve Kocaelispor hemen hemen aynı tarihlerde kurulan iki futbol takımı ve kuruldukları ilk yıllardan itibaren de aralarında muazzam bir rekabet var. Bu reakbet senelerdir hem sahada hem tribünler arasında yaşanıyordu ve bu sene de Trendyol 1. Lig‘e renk kkatacaktı bu büyük rekabet.

Sakaryaspor takımı 1965 yılında kuruldu ve kendine yeşil siyah renkleri seçti Sakaryaspor takımı. Ondan bir sene sonra ise 1966 yılında komşu ilde Kocaelispor kuruldu. Kocaelispor da kendisine yeşil siyah renkleri seçti ve o andan itibaren bu iki kulüp arasında amansız bir rekabet başladı. Her iki takım da çok ateşli taraftar gruplarına sahip. Sakaryaspor taraftarı Tatangalar olarak anılırken Kocaelispor taraftar grubuna ise Hodri Meydan deniliyor. İki kulüp arasındaki bu amansız rekabet zaman zaman istenmeyen hallere de büründü ne yazık ki tarih boyunca. İki takım arasındaki maçlar hem Kocaeli’de hem de Sakarya’da olukça gergin geçmekte.

İkisi De Süper Lig’i İstiyor

Bu sezon sakaryaspor ve Kocaelispor aslında aynı hedefle çıktılar yola. Her iki takım da Süper Lig’i istiyor. Normalde TFF 1. Lig’e yeni yükselen bir takım için Süper Lig biraz gerçek dışı bir hedef olarak görülebilir ilk senede ama söz konusu Kocaelispor olunca iş değişiyor. Sakaryaspor ve Kocaelispor şu anda TFF 1. Lig’de yer alan takımlar arasında belki de en uzun süre Süper Lig’e oynamış iki takım konumunda. Ayrıca her iki takımın da hem iç sahada hem de deplasmanda muazzam bir seyirci desteği var.

Sakaryaspor ve Kocaelispor arasındaki bu rekabet bu sene Trendyol 1. Lig’e renk katacak en önemli faktörlerden biri olacaktır hiç şüphesiz. Bizlere de bunun keyfini yaşamak kalıyor.