Play Off Mücadelesi Nefes Kesecek – 2

Spor Toto TFF 1. Lig’de play off mücadelesini ele aldığımız yazı dizimizin ilk bölümünde 3. sıra mücadelesine değinmiştir. Yazının bu ikinci ve son bölümünde ise özellikle 7. sıra mücadelesini ele alacağız. Bilindiği üzere bu sene lig 19 takımla başladı ve takım sayısının tek olması nedeni ile her hafta bir takım o haftayı maç yapmadan, yani bay geçti. Normal şartlarda 4 takım küme düşecek ve yerine alttan gelen 3 takımla lig seneye 18 takımlı olarak oynanacaktı Faka yaşanan deprem sonrası iki takım ligden çekilince ligden düşecek takım sayısı 2’ye indirildi.

Sezon başında lig 3.sünün direkt olarak play off finaline yükselmesine, diğer finalistin ise 4. 5. 6. ve 7. sıra takımlarının aralarında oynayacakları eleme usulü maçlar sonrasında belirlenmesine karar verilmişti. Dolayısı ile bu sene hem play off’a girecek takım sayısının 1 artırılmış olması hem de 3. sıranın daha değerli hale getirilmiş olması sebebi ile her zamankinden daha çekişmeli bir play off yarışı olduğunu ilk yazımızda da vurgulamıştır zaten. Üçüncülük için 3 adayın olduğu ligde 7. sıradan play off’a girebilmek için de ciddi bir yarış olacak son iki haftada.

play off

Play Off İçin 59 Puan Sınırı

Ligde şu anda ilk 7 sıra dışında olan takımların kalan iki haftada iki galibiyet almaları durumunda ulaşabilecekleri maksimum puan 59. Şu an bu puana sahip olmayıp da bu puana ulaşabilecek takımlar; Manisa FK, Keçiörengücü ve Bandırmaspor. Tabii bu üç takım da şu anda ilk 7 sıranın dışında yer alıyor. 8. sırada bulunan Bandırmaspor 54, 9. sırada bulunan Keçiörengücü ve 10. sırada bulunan Manisa FK ise 53 puana sahip. Tabii bu üç takımın 59 puana ulaşması play off için yeterli değil, önlerinde yer alan takımların da puan kaybetmeleri gerekiyor bu süreçte.

Pendikspor 61 puanda 4. sırada ve play off ‘u garantilemiş durumda. 5. sırada yer alan Eyüpspor ise 59 puanda ve onun için de artık play off garanti altında diyebiliriz. 6. sıradaki Bodrumspor ve 7. sıradaki Göztepe ise şu anda play off için en avantajlı takımlar sahip oldukları 58’er puanla.

Bir Galibiyet Yetecek

Bu sene ligin flaş ekibi olan Bodrumspor ve ikinci devrede büyük bir çıkış yakalayarak kayıp diye adlandırılabilecek bir sezonu play off’la sonlandırmaya çok yakın olan Göztepe 58’er puana sahip. Bu iki takımın alacakları birer galibiyet onların play off’u garantilemesini sağlayacak. Tabii burada çok ama çok ilginç bir nokta var; ligin son maçında Göztepe ile Bodrumspor karşı karşıya gelecek. Dolayısı ile bu iki takım bu haftaki maçlarında mağlup olurlarsa ligin son haftasında kelimenin tam anlamı ile bir final maçına çıkacaklar.

Birinci bölüm için tıklayınız.