Milli Takımda İtalyan Ekolü

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nın yeni teknik direktörü son olarak Adan Demirspor’u çalıştıran İtalyan teknik adam Vincenzo Montella oldu. İtalyan çalıştırıcı 2023 – 2024 futbol sezonu öncesinde karşılıklı anlaşarak Adana Demirspor ile yollarını ayırmıştı. Adana Demirspor ile çok başarılı bir performans ortaya koymuştu V. Montella ve yeni sezon öncesinde takımdan ayrılması da İtalya Serie A’da bir takımla anlaştı yorumlarının yapılmasına neden olmuştu.

Fatih Terim Bekleniyordu

Türkiye A Milli Futbol Takımı’nda Alman teknik adam S. Kuntz’un koltuğu uzunca bir süredir sallanmaktaydı aslında. Avrupa Şampiyonası eleme maçlarında ortaya konan futboldan hiç kimse memnun değildir ve hemen hemen her milli maç sonrası Alman teknik adamın istifa etmesi gerektiği yorumları yapılıyordu Türk spor kamuoyunda. Bu dönemlerde, Alman teknik adamın milli takıma gelmesinde önemli katkıları olan Hamit Altıntop, Alman teknik adama sahip çıkıyordu ama son yaşananlardan sonra da Hamit Altıntop da engel olamadı Alman teknik adamın gidişine.

Alman teknik adamın ismi her tartışıldığında yerine gelecek isim olarak da Fatih Terim konuşuluyordu. Türk futbol tarihinin en başarılı teknik adamı olan Fatih Terim, boşta olduğu sürece her zaman ismi milli takım ile anılan bir isimdi zaten. Stena Kuntz ile yolların ayrılması kesinleşince de basında İlhan Palut, Sergen Yalçın, Aykut Kocaman gibi isimler konuşulsa da ismi en yüksek sesle söylenen isim elbette Fatih Terim’di. Bu anlamda Türkiye Futbol Federasyonu büyük de bir sürprize imza attı aslında İtalyan teknik adamı takımın başına getirerek.

italyan

İtalyan Ekolü Sevilmişti

Süper Lig’de son dönemde 3 İtalyan teknik adam görev aldı. Bu teknik direktörlerden Andrea Pirlo ve V. Montella performansı ile taraflı tarafsız herkesin takdirini kazanmış iki teknik adamdı. İki İtalyan hoca da bu sezon öncesinde karşılıklı anlaşarak takımları ile yollarını ayırmışlardı. Bu iki hocadan A. Pirlo İtalya Serie A’da görev almaya başlarken V. Montella ise boştaydı. Şimdi milli takımımızın teknik direktörü oldu başarılı çalıştırıcı.

A. Pirlo ülkemizde Karagümrük takımını, V. Montella ise Adana Demirspor takımını çalıştırmıştı. A. Pirlo Türkiye kariyerine oldukça kötü başlamıştı aslında ve Karagümrük takımı düşme hattına kadar inmişti ancak sonrasında harika bir çıkış yakalayan takım üste üste aldığı puanlarla üst sıralara tırmanması bir yanda oynadığı akıcı oyun ve bol gollü galibiyetlerle ligin en dikkat çeken ekiplerinden biri olmayı başarmıştı.

Vincenzo Montella ise Adan Demirspor’u düşme hattındayken almış ve alır almaz takım yükselişe geçmişti. Kendisinden önceki teknik adam Samet Aybaba’nın bir türlü verim alamadığı Belhanda ve Balotelli gibi yıldız isimlerden harika bir performans alan teknik adam, tıpkı Pirlo gibi ligin en iyi hücum yapan takımlarından birini yaratmayı başarmıştı Adana’da. Şimdi İtalyan teknik adamdan beklenen şey milli takıma da göze hoş gelen bir hücum futbolu oynatması.