Mehmet Sepil Önemli Açıklamalar Yaptı

Bildiğini üzere Göztepe Spor Kulübü’nün hisselerinin yüzde yetmişi yakın zaman önce Danimarkalı bir şirkete devredilmiş ve böylece bir ilk gerçekleşmişti. Bu devir sonucunda ilk kez yabancı bir yatırımcı Türk bir spor kulübüne yatırım yapmış oldu. Göztepe’nin eski başkanı Mehmet Sepil, hisselerin yüzde otuzunu ise kendi elinde tutmaya devam etti. Milliyet Gazetesi’nden duayen gazeteci Atilla Gökçe ise Mehmet Başkan ile çok özel bir söyleşi gerçekleştirdi. Bu devir işleminin tüm detaylarının konuşulduğu röportajda Mehmet Başkan çok önemli açıklamalarda ve itiraflarda bulundu.

Mehmet Sepil 1 Dolar Bile Almamış

Dnaimarkalı yatırımcı şirketin sahibi Rasmus Ankersen ile birlikte maç izleyen Mehmet Sepil, Türkiye’de hemen hemen her takımların borçlu olduğunu, üç büyüklerin bile çok ciddi borçlarla boğuştuğu bir düzende Göztepe’nin borçsuz bir kulüp olarak devredildiğini ve bu konuda kulübün yeni sahibi Rasmus Ankersen’in kendisini özel olarak kutladığını belirtti. Röportaj sırasında Atilla Gökçe’nin bu satıştan ne kadar aldınız diye açıkça sorduğu soruya şöyle cevap veriyor sayın Sepil;  “1 dolar bile almadım. Ne euro ne de Türk Lirası… Harcadığım paranın hepsi de helal olsun. Asla pişman değilim. Taraftarlarımız da, rakiplerimiz de bilirler: Göztepe borçsuz bir kulüptür. Kulübü devrederken Rasmus Ankersen de bizi kutladı.”

Mehmet Başkan, Danimarkalı yatırımcının Göztepe’yi tercih sebebi olarak üç madde söylüyor;

1- Türk insanındaki yoğun futbol sevgisi

2- Göztepe’nin vrupa ölçülerine göre de büyük bir şehir olan İzmir merkezli bir kulüp olması

3- Göztepe’nin verdiği güven ile yoğun taraftar desteği

Kulübün yeni sahiplerinin sadece altyapı için 7 8 milyon dolar civarında bir yatırım düşündüğünü aktaran Mehmet Başkan bu rakamın Türkiye Futbol Federasyonu’nun TFF 1. Lig’de yer alan tüm kulüplerin altyapıları için ayırdığı rakamdan daha fazla olduğunu belirtti.

Mehmet Sepil

Spor Kulüpleri Yasasının Önemi

Röportaj sırasında bu devir işleminin Spor Kulüpler Yasası’nın sunduğu imkanlar sayesinde olduğunun altını çizdi Mehmet Sepil.

Bakın bu olay Spor Kulüpleri Yasası’nın açtığı önemli bir kapıdır. Yasanın eksiklerine rağmen en azından yatırımcı çeken özelliğiyle yararlı olduğunu düşünüyorum. Bir de şunu unutmayalım: Yıllarca duygusal davranıp kulüpleri borca soktuk, batırdık. Artık akıl yolunda ilerlemeliyiz!”

Şimdi bütün Göztepe taraftarları bu devrin sonuçlarını görmeyi bekliyor. Zira Danimarkalı şirket ve kulübün yeni sahibi Rasmus Ankersen takımı bir an önce Süper Lig’de görmek istiyor.

Göztepe ise Süper Lig hedefiyle çıktığı yolda TFF 1. Lig’de şampiyon olabilecek bir kadro oluştursa da şimdilik oyun olarak sahada beklenen karşılık alınamadı. Diğer yandan yeni transferlerin henüz adaptasyon sürecinde olduklarını ve ilk 11’e henüz yerleşmediklerini de unutmamak gerekiyor. Özellikle Emre Çolak ve Ali Akman‘ın ilk 11’e bir an önce monte edilmesini bekleyen taraftarlar bu konuda oldukça heyecanlı ve sabırsızlar.