Ali Akman İlk 11’e Hazırlanıyor

TFF 1. Lig’de 2022 23 futbol sezonunun en iddialı takımlardan biri olan Göztepe transfer döneminde de iddiasını ortaya koyan hamleler yaptı. Bu hamlelerin en ses getireni ise Galatasaray’a atılan transfer çalımı sonucunda kadroya katılan Ali Akman olmuştu.

Ali Akman’ın amcası Galatasaray’da uzun süre forma giymiş milli futbolcu Ayhan Akman’dı ve dahası, bu sene Galatasaray hazırlık kampında en dikkat çekici oyunculardan birisi olan Hamza Akman da Ali Akman’ın öz kuzeniydi: Dolayısıyla Galatasaray’ın istemesi halinde Ali Akman’ın direkt olarak Galatasaray’ın teklifine yoğunlaşacağı ve diğer teklifleri görmezden gelerek sarı kırmızılı kulübe imza atacağı düşünülüyordu. Aslında İstanbul’un sarı kırmızılı ekibi Ali Akman’ı istedi, fakat Ali Akman tecrübe kazanmak için mutlaka suretle ilk 11 oynayabileceği bir takıma kiralık gitmek istediğini belirterek Galatasaray’ın teklifine sanıldığı kadar sıcak yaklaşmadı ve bu noktada devreye başka bir sarı kırmızılı ekip olan Göztepe girdi.

Göztepe Ali Akman’ı sezon sonuna kadar kiralarken ayrıca oyuncuyu sezon sonunda satın alabileceği opsiyonu da sözleşmeye koydurmayı başardı. Yani Ali Akman’ın tamamıyla bir Göztepe oyuncusu olup olmaması artık tamamen Göztepe’nin elinde olan bir durum. Fakat ilk iki haftası geride kalan ligde Ali Akman henüz ilk 11’de maça çıkmadı.

Hüsamettin Yener’in Yerine Değil, Yanına Ali Akman

TFF 1. Lig’de çıktığı 2 karşılaşmada 4 puan toplayıp 2 gol atan Göztepe’de ortaya konan performanstan kimse memnun değil. Bu iki maçta da 4 3 3 ile sahaya dizilen Göztepe’de iki golü de sahaya tek forvet olarak çıkan Hüsamettin Yener kaydetti.

Bu anlamda Hüsamettin Yener’den tüm Göztepe camiası son derece memnun olsa da takımın daha fazla gol atması gerektiğini, gol yollarında daha alternatifli bir oyun planına sahip olunması gerektiğini düşünen taraftarlar genç golcü Ali Akman’ı ilk 11’de görmek istiyorlar. Ali Akman iki lig maçında da süre bulsa da maçlara hep yedek olarak başladı. Önümüzdeki lig maçında Bandırmaspor deplasmanında gidecek olan Göztepe’de Yasin Öztekin’in yerine Ali Akman’ın maça ilk 11’de başlayacağı düşünülüyor.

Ali Akman

Golü Kokluyor

Ali Akman genç yaşta bir anda ismini duyurmuş ve Bursaspor ilk 11’ine yerleşmiş bir isimdi. Yaşı gereği fiziksel eksiklikleri olsa da bunu hem tekniği hem de gol sezisi ile kapatan bir oyuncuydu Ali Akman. Bursaspor ile sözleşme imzalamayıp da yurt dışına gitmek istediği için kadro dışı kalan genç forvet, en çok forma giymesi gereken zamanda futboldan uzak kalmıştı. Bu açığı kapatabilmek için kiralık gideceği takımı seçerken oynayabilmesini ilk kriter olarak belirleyen Ali Akman’ın da ilk 11’de forma giymek için sabırsızlandığını tahmin etmek zor değil.

Bandırmaspor maçı ile beraber ilk 11’e yerleşeceği düşünülen Ali Akman’ın kısa sürede gollerini atmaya başlayacağı düşünülüyor.