Ligden Çekilen Takımlar ve Futbolcuların Durumu

Ülkemiz ne yazık ki 6 Şubat Pazartesi sonuçları çok ağır olan bir deprem felaketi yaşadı ve sonrasında liglerden çekilen takımlar oldu. Bu takımlarda forma giyen oyuncuların geleceği ise merak konusu. Türkiye Futbol Federasyonu bu konuda bazı çalışmalar yaptıysa da hala takım bulamayan futbolcular var.

Ligden Çekilen Takımlar

Süper Lig’den Çekilen Takımlar; Hatayspor ve Gaziantep

6 Şubat Pazartesi sabaha karşı Kandilli Rasathanesi verilerine göre merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğünde bir deprem meydanı geldi. Oldukça büyük olan ve çok şiddetli hissedilen depremin ardından hem can hem de mal kaybı hayli fazlaydı. Depremin acı sonuçları ile yüzleşmeye çalışılırken dünyada bile eşine az rastlanılan bir olay meydana geldi. Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve büyüklüğü 7.6 olan ikinci bir deprem yaşadı bölge.

Aynı bölgede adı ardına yaşanan böylesine büyük iki depremin ne yazık ki çok acı sonuçları oldu. Vefat eden vatandaşlarımızın sayısının 50 bini geçeceği öngörülüyor. Bunun haricinde çok büyük bir maddi ve dahası kültürel kayıp söz konusu. Ne yazık ki deprem o bölgedeki 10 ili direkt olarak etkiledi. Depremin hemen ardından ülkenin hey yanından ve yurt dışından deprem bölgesine yardım yaptı ve yağmaya da devam ediyor. Ama bir gerçek var ki yaraları sarmak kolay olmayacak. Gerçekten de yok olan semtler hatta kentler oldu ne yazık ki.

Depremin ardından depremden etkilenen 10 şehir için 3 ay süre ile OHAL ilan edildi. Türkiye Futbol Federasyonu bir açıklama yaparak liglerin bir hafta boyunca ertelendiğini duyurdu. Felaketin boyutları ortaya çıktıkça Türkiye Futbol Federasyonu yeni bir açıklama yaptı ve bu süreci mart ayının ilk haftasına kadar uzattı. Bu sırada depremden direkt etkilenen kentlerden olan Gaziantep ve Hatay’ın Süper Lig’deki temsilcileri Hatayspor ve Gaziantep FK de Süper Lig’den çekilmek için Türkiye Futbol Federasyonu’na dilekçe verdiler. Türkiye Futbol Federasyonu bu dilekçeleri kabul etti ve iki takımı ligden çekti. Bu iki takım önümüzdeki sene yine Süper Lig’de yer alacaklar ama bu sene sezon sonuna kadar maçlara çıkmayacaklar ve hükmen 3 0 mağlup sayılacaklar.

Futbolcular Antrenman Yeri İstiyor

Sadece Süper Lig’den takım çekilmedi. Alt ligden çekilen takımlar da vardı. TFF 1. Lig’den de Adanaspor ve Yeni, Malatya çekildi. Elbette deprem bölgesindeki takımlar bu depremden çok zarar gördüler hatta Hatayspor Sportif Direktörü Taner Savut ve Hatayspor futbolcusu Christian Atsu depremde hayatını kaybett. Türkiye Futbol Federasyonu çeşitli düzenlemelerle yabancı sınırlamasını da genişletti ve ligden çekilen takımların oyuncularına transfer fırsatı verdi yine de bazı oyuncular henüz bir takımla anlaşmadı. Dolayısıyla bu oyuncuların şu an Türkiye Futbol Federasyonu’ndan kendilerine antrenman imkanı sağlanması talepleri var. Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu konuda bazı çalışmaları olduğu öğrenildi.