İzmir Halkı Yardıma Koştu

6 Şubat Pazartesi sabah ülkemiz üst üste iki büyük deprem yaşadı ve depremin ardından ülkenin her yerinden olduğu gibi İzmir kentinden de deprem bölgesine yardım yağdı. Sadece Göztepe kulübü deprem bölgesine şimdiye kadar yardım malzemeleri ile dolu 6 tır yola çıkardı.

İzmir

İzmir Deprem Acısını Biliyor

6 şubat Pazartesi sabaha karşı saat 04.17’de merkez üssü Gaziantep olan 7.7 büyüklüğünde ilk depremin ardından öğleden sonra da merkez üssü Kahramanmaraş olan 7.6 büyüklüğünde ikinci bir deprem oldu. İlk depremin ardından hasar alsa da ayakta kalmayı başaran binalar ikinci büyük depremle birlikte yıkıldı ve henüz ilk depremin hasar tespit çalışmaları yapılamamışken ikinci deprem olayın acı boyutlarını daha da artırdı.

Depremlerin ardından her şehir gibi İzmir kenti de sivil toplum kuruluşları önderliğinde hızla organize olup deprem bölgesi için yardımları toplamaya başladı. Pek çok ilde büyük spor kulüplerinin statları gibi İzmir şehrinde de Göztepe’nin stadı yardım toplama merkezine çevrildi ve İzmir’in sarı kırmızılı ekibi, İzmir halkının büyük katkıları ile şimdiye kadar deprem bölgesine 6 tır yardım gönderdi.

Aslında İzmir kenti de depreme yabancı bir yer değil. Ege Bölgesi’nde diri fay hatları mevcut ve zaman zaman İzmir’in de dahil olduğu bu bölgede büyük depremler meydana gelebiliyor. 30 Ekim 2020 tarihinde, saat 14.51’de İzmir merkezli olan, 16 saniye süren 7 büyüklüğünde bir deprem meydana gelmişti. 119 insanın hayatının kaybettiği, 1053 kişinin ise yaralandığı depremde İzmir’de bazı binalar yıkılmıştı. İzmir’de 8 binanın/sitenin yıkıldığı bu depremde ölümlerin çoğu bu sitelerde gerçekleşti. AFAD verilerine göre yıkılan binalar şöyleydi;

Rıza Bey Apartmanı – 36 ölü, 17 yaralı

Emrah Apartmanı – 32 ölü, 15 yaralı

Doğanlar Apartmanı – 15 ölü, 12 yaralı

Yağcıoğlu Apartmanı – 11 ölü, 7 yaralı

Karagül Apartmanı

Yılmaz Erbek Apartmanı – 11 ölü, 11 yaralı

Barış Sitesi – 11 ölü, 2 yaralı

Cumhuriyet Sitesi –

İşte belki de bu üzücü depremin etkisiyle olsa gerek İzmir halkı büyük bir duyarlılık ve empati ile yaklaştı 6 Şubat Pazartesi günü meydana gelen iki yıkıcı depreme.

Yardımlar Devam Edecek

Depremlerin ardından Türkiye Futbol Federasyonu bir açıklama yayımladı ve ligleri 1 hafta tatil ettiğini duyurdu. Bu haber ciddi tepki ile karşılandı kamuoyunda. Diğer yandan bunun zaten hızlı bir karar olduğunu unutmamak gerekiyor. Nihayetinde henüz iki yıkıcı depremin tam olarak nasıl etkileri olduğunu bilinmiyordu. Geçen zamanla birlikte depremlerin trajedik sonuçları ortaya çıkınca Türkiye Futbol Federasyonu yeniden bir açıklama yayımladı ve ligleri mart ayının başına kadar ertelediğini duyurdu. Futbol kulüpleri de bu kararın ardından tüm enerjilerini deprem bölgesine yardıma harcamaya devam ettiler. Göztepe takımı da deprem bölgesi için yardım toplamaya devam ediyor.